Poprawkę w tej sprawie przegłosowano podczas wtorkowego wieczornego procedowania projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zmiana dotyczy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Poprawka stanowi, że w 2023 r. prezes Funduszu, na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia, przekaże środki z funduszu zapasowego w kwocie nieprzekraczającej 50 mln zł na zasilenie Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Początkowo, czyli w wersji projektu przyjętej przez podkomisję, przepis zakładał kwotę do 20 mln złotych.
Czytaj także na Prawo.pl: Nie tylko projekt ustawy o jakości - jest też kilka "wrzutek"
Do 100 mln zł na półkolonie realizowane przez samorządy
Posłanka Krystyna Skowrońska (KO) krytykowała przeznaczanie pieniędzy ze składek zdrowotnych na sport. Zwracała też uwagę na to, że poprawka jest wprowadzana w sposób niezgodny z zasadami legislacji.
Minister sportu Kamil Bortniczuk wyjaśnił, że pieniądze te trafią do samorządów na realizację programów dla dzieci i młodzieży podczas półkolonii. Taką samą kwotę, co NFZ, według zasady "złotówka za złotówkę" przekaże na program Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT). Jak mówił, pieniądze te "zostaną przekazane na świadczenia zdrowotne, około zdrowotne, edukację prozdrowotną, promocję zachowań prozdrowotnych i profilaktykę".
NFZ ma sfinansować świadczenia fizjoterapeuty, wsparcie dietetyczne oraz psychologiczne - wyjaśnił minister sportu. Natomiast z budżetu MSiT sfinansowane mają być w ramach półkolonii trzy serie profesjonalnych treningów w dyscyplinach wskazanych przez jednostkę samorządu terytorialnego. Jak zaznaczał Kamil Bortniczuk, przepis w projekcie ma charakter techniczny. Dzięki niemu środki na realizacje wspólnego projektu obu resortów będą zawiadywane przez jeden z nich.