Celem biegu jest wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki Sarcoma, które jest inicjatorem oraz głównym pomysłodawcą wydarzenia, oraz podopiecznych Fundacji United Way Polska, współorganizatora biegu.
Rejestracja uczestników odbędzie się o godzinie 11:30 na parkingu Centrum Onkologii w Warszawie przy ulicy Roentgena 5. Na hasło „Onkobieg” można skorzystać z darmowego miejsca parkingowego. Rozgrzewkę dla uczestników poprowadzi mistrz olimpijski i ambasador Onkobiegu Paweł Nastula.
Bieg będzie trwał 60 minut. Udział w biegu jest bezpłatny a forma dowolna: trasę można pokonać biegnąc, idąc, jadąc na hulajnodze, rolkach, czy w wózku. Ważna jest tylko obecność. Pętlę o długości 1350 metrów (wokół Centrum Onkologii – Instytutu i Instytutu Hematologii i Transplantologii) można pokonać wielokrotnie, a każdy kilometr liczy się do ogólnego wyniku.
Honorowy patronat nad impreza objął Burmistrz Dzielnicy Ursynów, Robert Kempa. dyrektor Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie prof. dr hab. n. med. Jan Walewski oraz dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, profesor dr hab. n. med. Krzysztof Warzocha.
Celem Onkobiegu jest pozyskanie funduszy na pomoc podopiecznym Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki Sarcoma oraz Fundacji United Way Polska. Każdy pokonany kilometr to pieniądze przekazywane przez sponsorów na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia i Fundacji. W 2015 roku, dzięki uczestnikom biegu udało się pozyskać 60 000 złotych, które zostały przekazane najbiedniejszym chorym na leczenie i rehabilitację.
Onkobieg to także promocja aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz edukacja na temat chorób onkologicznych, w tym w szczególności budowanie świadomości mięsaków. Impreza ma na celu pobudzenie świadomości istnienia tak specyficznego rodzaju nowotworu złośliwego, jakim są mięsaki, oraz informowanie odnośnie objawów, sposobów szybkiego rozpoznania oraz walki z tą rzadką chorobą.
Mięsaki stanowią bardzo heterogenną grupę nowotworów. Ponad 50 procent z nich zlokalizowanych jest na kończynach, a około 15 procent w przestrzeni zaotrzewnowej lub śródotrzewnowej. W większości przypadków, jako jedyny objaw MTM stwierdza się niebolesny guz, a także niekiedy niebolesne zniekształcenie zarysów kończyny w pobliżu stawów utrzymujące się przez co najmniej 6 tygodni.
Chorzy na MTM do leczenia onkologicznego zgłaszają się późno, ponieważ obserwowany guz nie daje dolegliwości bólowych i przez to wydaje się być banalnym schorzeniem, a jego obecność nie jest uciążliwa.
Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe tkanek miękkich w Polsce w latach 1963-2004 wzrosła blisko 3-krotnie, z 214 do 627 (u mężczyzn z 114 do 325, u kobiet z 100 do 302). W 1963 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 214 nowych zachorowań na mięsaki tkanek miękkich, w 1973 roku 344, w 1983 roku - 382 zachorowania, w 1993 roku - 650 zachorowań, a w 2003 roku- 581, co oznacza 2,7-krotny wzrost w ciągu 40 lat (6,8 procent nowych zachorowań rocznie).
Źródło: fleishmanhillard.com