Dzień ten to dobra okazja aby pokazać, że ta choroba nie musi stać się centrum życia.
Stwardnienie rozsiane to jedna z najczęściej występujących, przewlekłych chorób neurologicznych, na którą w Polsce choruje 45 tysięcy osób1. SM dotyka zazwyczaj osoby między 20. a 40. rokiem życia, tzw. młodych – dorosłych. Są to osoby, które wkraczają w dorosłość, są aktywne, mają wiele planów na przyszłość, które po rozpoznaniu choroby stają pod znakiem zapytania. Niewystarczający dostęp do wiedzy i wsparcia w ułożeniu swojego życia po diagnozie potęguje niepewność i lęk. Fundacja NeuroPozytywni przygotowała spot promujący kampanię P.S. Mam SM, który ma przekonać chorych, że SM nie oznacza porzucenia swoich marzeń, a chorobę można przekuć w motywację do działania.
- Chcę odczarować niepełnosprawność, bo wierzę że wszystko co nam się przydarza w życiu można zamienić w coś dobrego – mówi Iza Sopalska-Rybak, ambasadorka kampanii P.S. Mam SM.
- Osoby, u których zdiagnozowano SM wychodzą od lekarza i nie wiedzą co mają dalej robić. Z tym samym problemem muszą zmierzyć się ich bliscy, dlatego tak ważny jest szybki dostęp do rzetelnej wiedzy na temat choroby oraz pozytywnych przykładów pokazujących jak można ułożyć swoje życie z chorobą – mówi Izabela Czarnecka – Walicka - SM nie zniknie i trzeba znaleźć na tę chorobę miejsce w życiu. Najważniejsze to nie dopuścić, aby SM stało się centrum życia osoby chorej i jej bliskich, to powinno być tylko postscriptum, czyli właśnie P.S. Mam SM. Jako fundacja staramy się wypełnić tę lukę w systemie, dostarczając chorym i ich bliskim wsparcie terapeutyczne, merytoryczne oraz motywacyjne.
W ramach kampanii P.S. Mam SM powstała „Grupa Pozytywnych”. Grupę tworzą osoby w różnym wieku, o różnym stopniu sprawności, które mają rozmaite doświadczenia z chorobą. Łączy ich nie tylko SM, ale przede wszystkim hart ducha, nieustanna pogoń za pasją i nieograniczona chęć spełnienia własnych marzeń. W ramach kampanii dzielą się swoimi historiami, by inspirować do działania osoby nowo zdiagnozowane, a także by łamać stereotypy związane z SM.
Z okazji Światowego dnia SM na profilu Fundacji Neuropozytywni na FB, osoby chore na stwardnienie rozsiane mogą dzielić się swoimi marzeniami. „Wierzymy, że choroba nie jest całym życiem, a marzenia wypowiedziane na głos, zwłaszcza w tak ważnym dniu jak Dzień SM, spełniają się szybciej!” – zachęca Fundacja.