W Poznaniu organizatorzy akcji zapraszają na Plac Wolności a w Krakowie na Plac Szczepański. Początek imprezy o godzinie 10.00
Do Białej Soboty włączyli się społecznie lekarze szpitali i oddziałów naczyniowych z kilku miast Polski, którzy zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Chirurgii Naczyniowej wspierają ideę wczesnej diagnostyki przeciwmiażdżycowej, regularnego wykonywania badań profilaktycznych oraz promocji zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej.
Akcja jest kolejną odsłoną ogólnopolskiej kampanii "Ocal Nogę", którą Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej zapoczątkowało w roku 2013.
- Jesteśmy świadomi mocno ograniczonego dostępu do konsultacji w poradniach naczyniowych. Wynikiem tej sytuacji są zatrważające liczby pacjentów cierpiących na zaawansowane stadium niedokrwienia kończyn dolnych, zbyt późne ich leczenie, i ostatecznie amputacje - mówi dr hab. med. Wacław Kuczmik, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej. - W Polsce, co godzinę ktoś traci nogę. Rocznie wykonuje się aż 9 000 dużych amputacji. To niechlubne dane plasujące nas w czołówce państw z najwyższą liczbą wykonywanych amputacji - dodaje prezes Towarzystwa.
Do udziału w akcji zaproszone są przede wszystkim osoby, które odczuwają ból kończyn dolnych, dla których przejście krótkiego odcinka stanowi problem, odczuwają ból podudzia lub stopy podczas spoczynku, tracą czucie w kończynach dolnych, przebyły zawał serca lub udar mózgu, budzi je ból nogi.
Akcję wspierają studenci IFMSA - Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny.
Szczegóły Akcji na stronie www.ptchn.pl
24 maja 2014: kolejna edycja akcji profilaktycznej „Ocal Nogę”
24 maja 2014 Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej organizuje kolejną odsłonę akcji profilaktycznej Ocal Nogę. Na północy Polski w Poznaniu, na południu - w Krakowie zaprasza na bezpłatne konsultacje specjalistów chorób naczyń. Obok konsultacji lekarskich, będzie można wykonać podstawowe badania diagnostyczne, wziąć udział w spotkaniu z diabetologiem, jak również z pielęgniarką zakresu pielęgnacji stóp.