W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1290).
W ustawie określono przez wskazanie podstawowych parametrów kryterium ciągłości i kompleksowości udzielanych świadczeń, które stanowią kryterium oceny ofert. Wśród nowych rozwiązań pojawiła się możliwość stworzenia przez Prezesa NFZ nowego, odrębnego produktu kontraktowego, którego przedmiotem będą ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne udzielane w podmiotach leczniczych zintegrowanych z leczeniem szpitalnym (tzw. przychodnie przyszpitalne).
Kolejne zmiany dotyczą usprawnienia trybu odwoławczego przy zawieraniu umów o udzielanie świadczeń. Proponuje się, aby postępowanie odwoławcze było prowadzone na poziomie oddziałów wojewódzkich NFZ, a od decyzji dyrektora OW będzie przysługiwał wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy, a w dalszej kolejności skarga do sądu administracyjnego.
Istotną zmianą jest wprowadzenie możliwości aneksowania umów. Ze względu na realnie istniejące ryzyko niezakończenia postępowań konkursowych do końca 2013 r., wprowadzono zapis o możliwości przedłużenia obowiązujących umów do 31 grudnia 2014 r. W przypadku umów na wykonywanie medycznych czynności ratunkowych przez zespoły ratownictwa medycznego, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2013 r.poz. 757 z późn. zm.), przedłużenie umowy wymaga uzyskania zgody wojewody.
Ustawa wejdzie w życie 21 listopada 2013 r.
Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl