Choroba ma wpływ na całe życie chorego.  Aż 72 procent osób ze zdiagnozowaną schizofrenią utrafiło pracę, a 58 procent osób zdiagnozowanych jest na rencie. Na utratę pracy wpływ ma fakt, ile razy pacjent przebywał w szpitalu. W grupie, która była w szpitalu 5 lub więcej razy, nie pracuje 93 procent osób.

Schizofrenia wywiera więc wpływ nie tylko na życie chorego, ale i na cały system opieki zdrowotnej i społecznej, generując ogromne koszty.

Tendencje wzrostu zachorowań na schizofrenię są związane z coraz częstszym występowaniem zaburzeń psychicznych w polskim społeczeństwie. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zaburzenia psychiczne były rozpoznawane u 23 procent osób, które wzięły udział w ogólnopolskim badaniu EZOP. Artykuł na ten temat można przeczytać na portalu www.zdrowie.abc.com.pl

Społeczno-ekonomiczne koszty schizofrenii, jako choroby ludzi młodych, będą tematem debaty organizowanej przez PAP w czwartek 23 stycznia. Po raz pierwszy przedstawiony zostanie też raport „Schizofrenia – perspektywa społeczna. Sytuacja w Polsce”.

Debatę będzie można ledzić on-line w godzinach 14.30-16.30. na stronie www.pap.pl. (mo/pap)