Prawo wykonywania zawodu farmaceuty jest wydawane przez Samorząd Aptekarski, którego członkami są wszyscy farmaceuci pracujący w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych oraz inspekcji farmaceutycznej. Uprawnienia Samorządu obejmują także sądownictwo dyscyplinarne i opiniowanie projektów aktów normatywnych, dotyczących farmacji.
Obywatel, który ukończył stosowne studia w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej, może otrzymać prawo wykonywania zawodu pod warunkiem, że zna język polski w niezbędnym do tego zakresie.
Farmaceuci wykonujący zawód w aptece lub hurtowni farmaceutycznej zobowiązani są do ciągłego podwyższania swoich kwalifikacji przez uczestnictwo w ciągłych szkoleniach, realizowanych w pięcioletnich okresach edukacyjnych. Szkolenia te mogą odbywać się w formach wykładów, kursów specjalizacyjnych, udziału w posiedzeniach, konferencjach i sympozjach naukowych, przygotowaniu rozprawy doktorskiej lub habilitacyjnej, opublikowaniu artykułu lub książki naukowej lub popularnonaukowej. Szczegółowo zagadnienia te omawia stosowne rozporządzenie Ministra Zdrowia
Farmaceuta to pomoc przy pierwszych objawach choroby czy drobnych kontuzjach, często zastępuje lekarza pierwszego kontaktu. Dlatego farmaceuta musi wiedzieć, jakie dany lek posiada zastosowanie, jaki jest jego skład, dla kogo jest przeznaczony. Powinien także umieć udzielić informacji o dawkowaniu i działaniach niepożądanych leku.
14 maja Dzień Farmaceuty
14 maja obchodzony jest Dzień Farmaceuty. W Polsce farmaceutą określa się osobę, która ukończyła jednolite 5,5-letnie studia magisterskie na kierunku farmacja na uczelni medycznej oraz odbyła 6-miesięczny bezpłatny staż w aptece. Są to przepisy zgodne z wymaganiami Unii Europejskiej.