Projekt jest dostosowaniem polskiego prawa do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z czerwca 2015 roku, zgodnie z którym obniżoną stawkę VAT można stosować tylko do produktów, służących ściśle określonym celom medycznym lub obniżaniu niepełnosprawności.
Resort finansów przygotował zatem nowelizację ustawy o VAT, w myśl której obniżona 8-procentowa stawka tego podatku będzie mogła pozostać tylko w odniesieniu do części produktów gumowych, tzn. do osłonek antykoncepcyjnych (między innymi prezerwatyw) i poduszek pneumatycznych. Zostanie natomiast podwyższona do 23 procent np. na smoczki, rozpylacze, kroplomierze i termofory. "Produkty, które nie posiadają statusu wyrobu medycznego będą podlegały opodatkowaniu podstawową stawka VAT" - głosi uzasadnienie do projektu.
Analogicznie stawka 8-procentowa pozostanie w odniesieniu do soczewek, które służą do korekcji wzroku, natomiast zostanie podwyższona do stawki podstawowej 23 procent w odniesieniu do innych szkieł i soczewek (na przykład okularów przeciwsłonecznych).
Nowela miałaby wejść w życie od 1 lipca 2016 roku. (pap)
Dowiedz się więcej z książki | |
Badania kliniczne produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Zagadnienia prawne
|