To prawda, że pracę magisterską trzeba obronić samodzielnie. Wcześniej jednak można znacznie ułatwić sobie proces studiowania, a nawet zacząć pracować nad swoją zawodową reputacją.
Być może jeszcze nie same studia prawnicze, ale już z pewnością pierwsze praktyki to wejście w międzynarodowe środowisko i prawniczy angielski.
Rozumienie terminologii prawniczej to podstawa. Jak wiadomo, potoczne słowa w języku prawników mogą przybierać zupełnie odmienne od codziennych znaczenia. Stąd konieczne jest korzystanie ze specjalnych słowników terminologii prawniczej. www.TheFreeDictionary.com oferuje kompletny zbiór pojęć prawnych wraz z ich przejrzystymi definicjami.
Tuż przed sesją, największą popularnością cieszy się instytucja pożyczania notatek. O wiele szybsze niż kserowanie jest ich wydrukowanie z Internetu. Dzięki użytkownikom Student.lex.pl, baza materiałów edukacyjnych przydatnych studentowi prawa na www.student.lex.pl/materialy-edukacyjne liczy ponad 1500 pozycji. Korzystanie z nich jest całkowicie bezpłatne.
Nie tylko przed sesją, ale w trakcie całego roku akademickiego, student prawa potrzebuje stałego dostępu do tekstów prawnych. Bezpłatny program LEX dla Studenta, to najlepsze możliwe rozwiązanie. Korzystając z LEX dla Studenta, oprócz pozyskiwania merytorycznych treści, można ćwiczyć biegłość w pracy z programem prawniczym, który będzie nieodłącznym narzędziem w przyszłej praktyce zawodowej.
Jako przyszli prawnicy, już studenci powinni być przygotowani do wyrażania opinii na bieżące tematy, nie tylko z dziedziny prawa. Codzienny przegląd prasy powinien stać się czymś tak oczywistym jak poranne umycie zębów. Dla poszerzenia horyzontów warto zaglądać na prawnicze, i nie tylko, blogi. Ważnym doświadczeniem może być poprowadzenie własnego internetowego bloga. Przy obowiązujących restrykcjach dotyczących reklamowania przedstawicieli zawodów prawniczych, każda okazja do pokazania się, również w sieci, jest bezcenna. Do grupy blogerów można łatwo dołączyć na www.student.lex.pl/blog . Wystarczy skontaktować się z redakcją portalu.
Zanim pomyślimy o karierze zawodowej, etacie i co najmniej ośmiu godzinach pracy za biurkiem dziennie, warto dołączyć do studenckiego koła naukowego, Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa, Kliniki Prawa lub innej organizacji non-profit. Oprócz okazji do zdobycia doświadczenia i niesztampowej wiedzy, w tego typu grupach możemy liczyć na dobrą zabawę w gronie studentów, którzy chcą rozwijać się szybciej, niż oferują to uniwersytety.
To tylko kilka propozycji postanowień noworocznych dla studentów prawa. Jakie są Wasze pomysły? Jak zawsze, czekamy na maile: student@wolterskluwer.pl, oraz Wasze komentarze na Facebooku.
W Nowym Roku 2012 składamy Wam najserdeczniejsze życzenia – samych sukcesów, pomyślnie zdanych egzaminów, samych trafnych wyborów, radości oraz wytrwałości w noworocznych postanowieniach oraz w odwiedzaniu Student.lex.pl!
Redakcja Student.lex.pl]]>