- Wspieramy polskie firmy od strony naukowej i tutaj widać wyraźny postęp. Wszystko dzięki wejściu w życie ustawy o innowacyjności, dającej realne ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, którzy inwestują w współpracę z nauką. W 2017 roku nakłady na badania i rozwój wzrosły o 15 proc., ale w 2018 roku ten wzrost będzie zdecydowanie większy, bo od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe ulgi, które są rekordowe w skali świata – za każdą zainwestowaną w badania i rozwój złotówkę, czyli we współpracę ze światem naukowym, przedsiębiorca od podstawy opodatkowania może sobie odpisać dwa złote. – dla Newsrm.tv wyjaśnia minister Jarosław Gowin.

 

 

 

Projekt „NCBR dla firm"

Flagową kampanią Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jest projekt „NCBR dla firm”. To cykl spotkań, podczas których uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności przydatne podczas aplikowania o wsparcie na realizację innowacyjnych projektów. W trakcie tych spotkań eksperci NCBR przedstawiają możliwości uzyskania dofinansowania na działania, które pozwolą na wprowadzanie nowatorskich rozwiązań w prowadzonej działalności lub udoskonalanie już istniejących produktów lub usług.

Spotkania skierowane są do przedsiębiorców oraz jednostek naukowych (będących w konsorcjum z przedsiębiorcą), a ich celem spotkań jest przygotowanie uczestników do tworzenia wysokiej jakości projektów badawczo-rozwojowych.

- NCBR dla firm to czterdzieści dziewięć wizyt w kraju, spotkania z kilkoma tysiącami przedsiębiorców, którzy wprowadzili w swoich biznesach innowacje, ale nigdy nie korzystali z pomocy publicznej. Myślę, że NCBR możemy śmiało określić jako instytucję ubezpieczającą od ryzyka nieudanych prac badawczych. – mówi zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. dr hab. inż. Aleksander Nawrat.

 

Instytuty badawcze będą połączone w Sieć Badawczą Łukasiewicz>>