Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Prof. Barbara Kudrycka wzięła udział w 22 Konwencie Europejskiej Unii Studentów, który potrwa do 2 września w Polsce. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego gospodarzem jest Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. W Konwencie bierze udział 120 przedstawicieli z krajów zrzeszonych w Europejskiej Unii Studentów oraz Rosji, Ukrainy, Armenii, Iraku.

Pani Minister 30 sierpnia podczas spotkania z Zarządem Europejskiej Unii Studentów zaprezentowała prostudenckie priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Podkreśliła m.in. chęć rozszerzenia programu Erasmus na kraje partnerstwa wschodniego oraz południowych sąsiadów UE.

Rozszerzenie programu Erasmus to bardzo ważny priorytet dla studentów z całej Europy, który spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem przedstawicieli związków studenckich.

Wśród omawianych priorytetów znalazła się również koncepcja europejskiej instytucji rzecznika praw studenta. W ciągu najbliższych dni będzie ona jednym z głównych tematów dyskusji dla przedstawicieli studentów z całej Europy.

Dnia 31 sierpnia w inauguracji 22 Konwentu ESU wzięła udział Prof. Maria Orłowska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W swoim wystąpieniu inauguracyjnym nawiązała do kapitału intelektualnego Europy, zwłaszcza modernizacji uniwersytetów oraz potrzebie zróżnicowania uczelni.

Konwent Europejskiej Unii Studentów (ESC) jest jednym z najważniejszych projektów skierowanych do narodowych organizacji studenckich (NUS). Odbywa się cyklicznie od 2000 r. w krajach sprawujących przewodnictwo w Unii Europejskiej. Celem ESC jest przede wszystkim wymiana wiedzy, doświadczeń oraz kształtowanie wspólnej polityki w zakresie szkolnictwa wyższego w Europie przez przedstawicieli ogólnokrajowych organizacji studenckich.

22 Konwent ESC towarzyszy odbywającemu się w Łazach Campusowi Akademickiemu. Przedsięwzięcie to, organizowane po raz siedemnasty, zgromadzi około 2500 studentów z najważniejszych polskich ośrodków akademickich. Campus jako jedyny w takim wymiarze daje szansę i płaszczyznę dialogu integracyjnego młodzieży studiującej. Jest pierwszą krajową inicjatywą samorządów studenckich i Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej koordynowaną przez fundacje Uniwersitatis Varsoviensis oraz Universitatis Poznaniensis. Campus Akademicki jest także doskonałą okazją do spotkania z liderami środowiska akademickiego, wywodzącymi się z Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Zrzeszenia Studentów Polskich, ELSA, AIESEC i innych krajowych organizacji studenckich.

Parlament Studentów, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

]]>