Należności z tytułu dochodów budżetowych i zwroty nadpłat ewidencjonuje się na koncie 221 Należności z tytułu dochodów budżetowych.
Uzasadnienie
W przypadku, gdy jednostka budżetowa posiada wspólny rachunek bankowy z organem, to na koncie 130 Rachunek bieżący jednostek budżetowych ewidencjonuje się dochody i wydatki realizowane bezpośrednio na rachunku budżetu. W planie kont urzędu nie występują wtedy konta: 222 Rozliczenie dochodów budżetowych oraz 223 Rozliczenie wydatków budżetowych.
Zapisów księgowych na koncie 130 dokonuje się równolegle do ewidencji na koncie 133 Rachunek budżetu. W księgach rachunkowych zwrot niesłusznie pobranego wynagrodzenia ujmuje się zapisem:
1. Wpływ niesłusznie pobranego wynagrodzenia na rachunek budżetu:
Wn konto 133 Rachunek budżetu
Ma konto 901 Dochody budżetu
oraz zapis równoległy na kontach urzędu:
Wn konto 130 Rachunek bieżący jednostek budżetowych
Ma konto 221 Należności z tytułu dochodów budżetowych.
Ewidencję szczegółową do konta 221, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. Nr 107, poz. 726 z późn. zm.), prowadzi się według podziałek klasyfikacji budżetowej. W opisanym przypadku będzie to paragraf 097.
Na koncie 133 Rachunek budżetu, tak jak i na koncie 130 Rachunki bieżące jednostek budżetowych, zapisów dokonuje się na podstawie wyciągu bankowego. Proszę zwrócić uwagę, że saldo konta 130 okresowo przeksięgowuje się na konto 800 Fundusz jednostki w zakresie zrealizowanych dochodów na stronę Wn oraz wydatków na stronę Ma tego konta.
Zwrot niesłusznie pobranego wynagrodzenia
Jak należy zaksięgować zwrot w roku następnym niesłusznie pobranego wynagrodzenia przez pracownika w jednostce urzędu gminy posiadającej wsplny rachunek bankowy z organem?
Odpowiedź