O brak niewiedzy rodzice oskarżają gminę. Twierdzą też, że wcześniej dopytywali o kwestie związane z dowozem, lecz nie uzyskali informacji w powyższej sprawie. W jaki sposób udokumentować fakt, iż dziecko dowożone było przez rodziców i jak od strony prawnej załatwić powyższą sprawę?

Nadmieniam, iż dopiero w tym roku szkolnym, rodzice wystąpili z wnioskiem o zwrot kosztów dowozu dziecka do szkoły. Na podstawie zawartej umowy między wójtem a rodzicami, będą oni otrzymywać comiesięczny zwrot za dowóz dziecka prywatnym samochodem.

Odpowiedź


Ustawa o systemie oświaty nakłada na gminę obowiązek zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu ucznia niepelnosprawnego. Akt prawny ustawy o systemie oświaty nie zawiera wzmianki o konieczności indywidualnego informowania rodziców dzieci o realizacji tegoż obowiązku.

Uzasadnienie

Akt prawny ustawa o systemie oświaty nakłada na gminę obowiązek zapewnienia uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 71b ustawy o systemie oświaty bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej i gimnazjum, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym – także do najbliższej szkoły ponadgimnazjalnej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 21 roku życia. Jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice, zwrot kosztów przejazdu następuje na zasadach określonych w umowie zawartej pomiędzy wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) i rodzicami. Ustawodawca nie nakłada na organy gminy obowiązku w postaci informowania każdego rodzica o przysługujących mu uprawnieniach związanych z dowozem. Niemniej jednak, informacja o prawie rodziców do zapewnienia ze strony gminy dowozu ich dzieci do szkoły, trasie przewozu, określenie czasu i miejsca zbiórki i inne znaczące kwestie, powinny być podane do publicznej wiadomości rodziców np. podczas spotkań z rodzicami, poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń szkoły, oraz na stronach internetowych (szkoły i urzędu gminy). W szczególności właściwy organ gminy (wójt) powinien opracować wzór wniosku rodziców w sprawie dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły. W tej sytuacji uważam, że rodzicom należy się zwrot kosztów dowozu dziecka dopiero od tego roku - w tym roku bowiem rodzice wystąpili z wnioskiem o zwrot kosztów dowozu dziecka. O ile bowiem na gminie ciąży obowiązek zapewnienia bezpłatnego dowozu dzieci do szkoły, o tyle po stronie rodziców leży uprawnienie do żądania jego zapewnienia. Rodzice, którzy zapewniają dowożenie własnego dziecka, mogą (ale nie muszą) żądać, aby gmina zwróciła im koszty tego dowozu. W sytuacji, gdy rodzice są uprawnieni do zwrotu kosztów dowozu, a gmina odmawia jego zapewnienia – wówczas doszłoby do naruszenia prawa. W przedstawionej jednak sytuacji – rodzice z takowym wnioskiem nie wystąpili. Jeżeli zaś organ gminy spełnił ciążące na nim obowiązki (tzn. zapewnił dowóz, dokonał należytej staranności w kwestii podania do wiadomości publicznej informacji o dowozie, itd.), to moim zdaniem nie ma podstaw do zwrotu kosztów dowozu dziecka za lata poprzednie. Było to bowiem uprawnienie rodziców, z którego oni nie skorzystali i może być rozpatrywane jak szereg innych uprawnień przysługujących na wniosek uprawnionego podmiotu.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)