Jak skutecznie zwolnić pracownika samorządowego, zatrudnionego na czas nieokreślony który osiągnął wiek emerytalny i pobiera emeryturę (kobieta w wieku 63 lat)?

Odpowiedź

Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może zasadniczo stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę. Poza tym zastosowanie w tym względzie mają przepisy Kodeksu pracy i ustawy o pracownikach samorządowych .

Jedyną możliwą przyczyną zwolnienia pracownicy, która osiągnęła wiek emerytalny mogą być przyczyny leżące po stronie pracodawcy (np. reorganizacja, likwidacja stanowiska), tj. przyczyny niedotyczące pracownika, jak i wszelkie przyczyny leżące po stronie pracownika, a uzasadniające jego zwolnienie poczynając od przyczyn wskazanych w art. 52-53 k.p. (zwolnienie dyscyplinarne oraz zwolnienie z powodu długotrwałej nieobecności w pracy), jak i zwolnienie w trybie zwykłym tj. wypowiedzenia umowy o pracę.

Przyczyny wypowiedzeń nie są określone w przepisach niemniej muszą być związane z pracą oraz być rzeczywiste i konkretne, aby pracownik mógł ocenić, czy wypowiedzenie mu umowy o pracę jest - jego zdaniem - uzasadnione i czy w związku z tym warto podejmować obronę przez wniesienie do sądu pracy odwołania od wypowiedzenia, a ponadto aby sąd pracy mógł ocenić prawdziwość (rzeczywistość) tej przyczyny (wyrok SN z dnia 21 marca 2001 r., I PKN 312/00, LEX nr 551016).

Dodatkowo, zgodnie z art. 27 ust. 9 ustawy o pracownikach samorządowych obligatoryjną przyczyną wypowiedzenia stosunku pracy pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym jest uzyskanie ponownej negatywnej oceny okresowej.

Natomiast osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę – jak stwierdził wyraźnie SN w uchwale składu 7 sędziów z 21 stycznia 2008 r. (II PZP 13/08, OSNP 2009, nr 19-20, poz. 248).

Nie dotyczy to jedynie pracowników mianowanych, gdyż zgodnie z art. 55 ust. 1 pkt 4 ustawy o pracownikach samorządowych , wypowiedzenie mianowania może nastąpić także w razie osiągnięcia wieku 65 lat, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia pracownikowi uzyskanie prawa do emerytury, albo nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Pamiętać należy jednak, że wskazany przepis straci aktualność z dniem 1 stycznia 2012 r., tj. z dniem przekształcenia stosunków pracy z mianowania w stosunki pracy na podstawie umów na czas nieokreślony, zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych .

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1998 r. Nr 21, poz. 94)