Swoje stanowisko przedstawia w rozmowie z Portalem Samorządowym.
- Odebranie samorządom prawa do kształtowania sieci szkolnej łamie też regułę, która ukształtowała się w ostatnich 26 latach funkcjonowania samorządu. Przeniesienie decyzji na organ, który nie ponosi żadnej, w tym finansowej, odpowiedzialności za te zadania, jest rozwiązaniem zbyt daleko idącym. - podkreśla i dodaje, że działania MEN uderzają w gwarancej samodzielności adekwatne do zakresu zadań finansowania samorządów.
Jednocześnie samorządowiec deklaruje, że jego środowisko pomoże w przygotowaniu podwalin reformy oświaty.
– Chcemy wspólnie wypracować projekt zmian prawa oświatowego i systemu finansowania zadań edukacyjnych, aby przybliżyć Polskę do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest dobra szkoła. Jako najważniejsze wskazujemy konieczność wyposażenia systemu edukacji w rzetelną, profesjonalnie przygotowaną podstawę programową oraz jej oprzyrządowanie, również w podręczniki, także e-podręczniki. Więcej>>
ZNP negatywnie o reformie edukacji: koszty i zwolnienia
Nie godzimy się na ograniczenie praw samorządu odnośnie kształtowania sieci szkolnej poprzez zwiększenia uprawnień kuratora dotyczących zakładania, przekształcania i likwidowania placówek oświatowych - podkreśla Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich.