We wtorek 15 lutego br. zapadł prawomocny wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu, na mocy którego hejter ze Złotowa został skazany na 6 tys. złotych grzywny oraz 5 tys. złotych nawiązki na rzecz pokrzywdzonego - Adama Pulita, burmistrza Złotowa.
Czytaj też: Polacy zniesławiają i znieważają na potęgę - rośnie liczba skazań>>
Wulgarne słowa w internecie
Wyrok jest prawomocny. Hejter w marcu 2021 r. w wulgarny sposób obraził burmistrza. Hejterem i jednocześnie skazanym jest właściciel restauracji, która została niedawno otwarta mimo zakazu, za co restaurator otrzymał 10 tysięcy złotych kary. Burmistrza Złotowa, nazwał na facebooku „debilem i złodziejem”, podobnie Radę Miasta. „Przykładacie rękę do ludobójstwa– pisał.
WZORY DOKUMENTÓW:
- Postanowienie o przedstawieniu zarzutów w sprawie publicznego znieważenia Prezydenta RP >
- Akt oskarżenia w sprawie o znieważenie funkcjonariusza publicznego >
Hejter twierdził, że władze gminy chcą mu przejąć nieruchomości, w sytuacji, gdy twierdzenia te mijały się z prawdą. Po prostu - źle zinterpretował treść maila przesłanego z urzędu miasta do kancelarii notarialnej.
Zaatakował Radę Miasta, oskarżając ją o przykładanie ręki do ludobójstwa poprzez swoją bierność. Burmistrza Złotowa nazwał z kolei „debilem i złodziejem”, oskarżając o chęć przejęcia nieruchomości. Z kolei obie ofiary swojego hejtu – burmistrza i Radę – wrzucił do jednego worka w kolejnym zdaniu.
Kilka godzin po opublikowaniu posta na profilu Facebookowym hejtera post został usunięty. Wpis nabrał jednak rozgłosu i był opisywany przez media lokalne i regionalne.
Oskarżenie prywatne burmistrza
Sprawa toczyła się z oskarżenia prywatnego (art. 216 par. 2 kk). Według tego przepisu, kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Czytaj też: WSA: Hejtowanie polityków zaprzecza misji dyrektora szkoły>>
Jak przyjęto w orzecznictwie, przestępstwo zniewagi polega na użyciu słów obelżywych lub sformułowanie zarzutów obelżywych lub ośmieszających, postawionych w formie niezracjonalizowanej. O uznaniu określonych sformułowań za „znieważające” decydują w pierwszym rzędzie ogólnie przyjęte normy obyczajowe.
Burmistrz Adam Pulit czuł się bardzo dotknięty takimi wypowiedziami. Sąd Rejonowy w Złotowie uznał winę oskarżonego i skazał hejtera na 300 stawek dziennych po 30 zł, 5 tys. zł nawiązki oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości na okres miesiąca na tablicy ogłoszeń Sądu Rejonowego.
Natomiast apelacja złożona przez oskarżonego nie została uwzględniona, jedynie Sąd Okręgowy w Poznaniu zmniejszył wysokość grzywny do 200 stawek dziennych z uwagi na dochody oskarżonego.
Sąd II instancji podzielił stanowisko pełnomocnika burmistrza radcy prawnego Krzysztofa Drozdowicza, że trudno o bardziej jaskrawy przykład zniewagi. - To nie była krytyka działań władz, lecz wypowiedzi jednoznacznie rzutujące w godność człowieka - stwierdził sąd II instancji.
Czytaj: Woiński Mateusz, Zagrodnik Jarosław - Przestępstwo mowy nienawiści >
- Granice krytyki w stosunku do osób sprawujących funkcje publiczne są co do zasady szersze niż w przypadku innych obywateli. Dyskusja publiczna powinna być jednak rzeczowa – wyjaśnia radca prawny Krzysztof Drozdowicz. - Jeśli posługujemy się wyłącznie wulgarnymi i obraźliwymi słowami wobec określonych osób, nie ma to nic wspólnego z dozwoloną krytyką i tego typu sformułowania nie zasługują na ochronę - dodaje. – Znieważające zachowanie może przybierać postać wulgarnej wypowiedzi, lecz dla jego bytu nie jest to warunek konieczny. W tej sprawie wulgarne słowa jakie padły pod adresem oskarżyciela prywatnego wzmocniły jednoznaczność naruszenia jego dobra. To nie jest język, jaki chcieli byśmy słyszeć w debacie publicznej.
Jak pamiętamy w zeszłym roku sąd uniewinnił pisarza Jakuba Żulczyka za obraźliwy wpis na Facebooku: „Joe Biden jest 46 prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem”.
Czytaj: Dubois i Stępiński: Niedźwiedzia przysługa prokuratury dla prezydenta>>
Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że od stycznia do czerwca 2021 roku w sądach I instancji skazano 195 – za znieważenie (art. 216 par. 1-3 kk). W analogicznym okresie 2020 roku było ich zdecydowanie mniej, odpowiednio – 97 i 101. Z kolei w pierwszym półroczu 2019 roku odnotowano takich przypadków 188 oraz 172.
Sygnatura akt XVII Ka 28/22
Cena promocyjna: 179.1 zł
Cena regularna: 199 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 99.5 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.