Podczas odbywającego w Sokołowie Podlaskim posiedzenia Zarządu Związku Miast Polskich, negatywnie oceniono propozycję zmian ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Planowane rozwiązania wiążą się kolejnymi zadaniami dla samorządów. Zdaniem JST, nie zapewniono im jednak właściwych narzędzi prawnych czy środków finansowych na realizację nowych zadań.
Wedle założeń projektu, właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca zabytku nieruchomego będzie zobligowany do zapewnienia dostępu do zabytku nieruchomego oraz umieszczenia na nim znaku informacyjnego. Projekt nie stanowi jednak w jaki sposób będzie to możliwe, w przypadku gdy wspomniane osoby nie wyrażą zgody na dostęp do zabytku. W rezultacie wyegzekwowanie prawa do oznakowania nieruchomości może się wiązać ze żmudnym i długim postępowaniem. W związku z tym samorządowcy apelują o odstąpienie od określenia czasu dla jednostek samorządu terytorialnego na umieszczenie znaków informacyjnych.
Swoje zaniepokojenie zarząd ZMP wyraził również w kwestii rozporządzenia Ministra Środowiska dotyczącego szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. W jego opinii, gminy muszą mieć bowiem zapewnioną dużą swobodę przy realizacji i dostosowywaniu pewnych rozwiązań do własnej specyfiki czy uwarunkowań lokalnych. Za zbędne należy więc uznać precyzyjne ustalenie sposobu wykonania zadań, dotyczących między innymi szczegółowego ustalania sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów komunalnych.
Do tej pory samorządy wiele czasu poświęciły na wdrożenie systemów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Nowe rozwiązania prawne mogą więc zniweczyć dotychczasowe starania i powodować dodatkowe koszty. Te z kolei będą skutkować zwiększeniem stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zdaniem ZMP, ewentualne sporządzenie rozporządzenia należałoby więc poprzedzić dogłębną analizą celów, które wspomniany akt miałby zrealizować.
(zmp.poznan.pl)
LEX Samorząd Terytorialny Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami |