W dniu 5 października 2010 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała dwa rozporządzenia: zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu postępowania w sprawach podziału czasu nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych, sposobu przygotowania oraz emisji tych audycji oraz sposobu upowszechniania informacji o terminach emisji audycji wyborczych przed wyborami do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. Nr 191, poz. 1283) oraz zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu postępowania w sprawach podziału czasu nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych, sposobu przygotowania oraz emisji tych audycji oraz sposobu upowszechniania informacji o terminach emisji audycji wyborczych w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (Dz. U. Nr 191, poz. 1284).

Powodem wydania nowelizacji jest konieczność dostosowania przepisów do obowiązujących standardów w nadawaniu audycji radiowych i telewizyjnych. Z chwilą wejścia w życie rozporządzeń rejestracja i emisja audycji wyborczych obejmuje
• W przypadku telewizji: nieodpłatne przegranie audycji wyborczej dostarczonej przez komitet wyborczy na kasecie lub innym nośniku z obrazem o rozdzielczości SD lub wyższej na stosowane w emisji nośniki oraz nieodpłatne udostępnienie studia w celu rejestracji nagrania audycji wyborczej na czas nie dłuższy niż trzykrotność audycji wyborczej
• W przypadku radia: nieodpłatne przegranie audycji wyborczej dostarczonej przez komitet wyborczy na kasecie, płycie lub innym nośniku dźwięku na stosowane w emisji nośniki oraz nieodpłatne udostępnienie studia wraz realizatorem w celu nagrania audycji wyborczej na czas nie dłuższy niż trzykrotność czasu audycji wyborczej.

Zaktualizowano również załączniki nr 1 i 2 do rozporządzeń stanowiące wykaz obszarów emitowania programów regionalnych telewizji polskiej oraz obszary emitowania programów regionalnych poszczególnych spółek radiofonii regionalnej.

Ponadto w rozporządzeniu dotyczącym wyborów do organów stanowiących katalog podmiotów upoważnionych m.in. do wzywania pełnomocników wyborczych do usunięcia usterek w dostarczonych audycjach o spółki radiofonii regionalnej.

Obydwa rozporządzenia wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia tj. 15 października 2010 r. Tak krótki czas vacatio legis jest uzasadnione ważnym interesem państwa jakim jest sprawny przebieg kampanii wyborczej w mediach publicznych


Przydatne materiały:
Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 5 pażdziernika 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu postępowania w sprawach podziału czasu nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych, sposobu przygotowania oraz emisji tych audycji oraz sposobu upowszechniania informacji o terminach emisji audycji wyborczych w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (Dz. U. Nr 191, poz. 1284)
Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 5 pażdziernika 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu postępowania w sprawach podziału czasu nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych, sposobu przygotowania oraz emisji tych audycji oraz sposobu upowszechniania informacji o terminach emisji audycji wyborczych przed wyborami do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. Nr 191, poz. 1283)