Zestawienie najważniejszych zmian w prawie obowiązujących od nowego roku:
Spore znaczenie dla samorządów zainteresowanych wykorzystaniem partnerstwa publiczno-prywatnego ma ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U, poz. 1342). Ten sam akt wprowadza również istotne zmiany w zakresie prawa ochrony środowiska.
Czytaj więcej: Podmioty korzystające ze środowiska nie będą już raportować do wójta
Ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2013 r.
Istotną zmianą jest wejście w życie przepisów karnych dla gmin, które nie przekazują w terminie marszałkowi województwa oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska sprawozdań z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi. (art. 9z ust. 1-3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).
Zmienią się zasady przyznawania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka (becikowego). Będzie ona przyznawana jedynie rodzinom, w których dochód w przeliczeniu na osobę nie będzie przekraczać kwoty 1 922 zł.
Czytaj więcej: Od 1 stycznia 2013 obowiązują nowe zasady przyznawania becikowego
Ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2013 r.
Z początkiem 2013 r. zlikwidowanych zostanie 79 sądów rejonowych, przeciwko czemu ostro protestowały samorządy. W zamyśle Ministra Sprawiedliwości zmiany takie pozwolą na optymalne zorganizowanie sieci sądów oraz racjonalne wykorzystanie kadry orzeczniczej.
Czytaj więcej: 79 sądów rejonowych będzie zlikwidowanych od 1 stycznia 2013 r.
Rozporządzenie obowiązuje od 1 stycznia 2013 r.
Samorządy, podobnie jak każdy inny pracodawca, powinny znać wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2013 r., zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 14 września 2012 r. (Dz. U., poz. 1026) wynosi ono 1.600 zł.
31 grudnia 2012 r. wchodzą w życie istotne zmiany w ustawie o ewidencji ludności
Czytaj więcej: Na elektroniczne dowody osobiste będziemy musieli jeszcze poczekać
Od 1 stycznia 2013 zaczną obowiązywać przepisy karne wprowadzane tą nowelizacją, a także szereg rozporządzeń wydanych na podstawie ustawy, w tym także te, których datę wejścia w życie przesunięto o rok (Dz. U. poz. 347; 294; 74; Dz. U z 2011, Nr 243, poz. 1450; Nr 224, poz. 1348; Nr 220, poz. 1306; Nr 195, poz. 1153;
Czytaj więcej:
Uregulowano przekazywanie danych pomiędzy rejestrami
Zmiana wzorów wniosków o udostępnienie danych z zakresu ewidencji ludności
Zmieniono formularze dokumentów dla obowiązku meldunkowego
Nowe opłaty za udostępnianie danych z rejestrów
Od początku 2013 r. obowiązywać zaczną przepisy dotyczące przekazywania i aktualizacji rozkładów jazdy zawarte w rozporządzeniu z Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 10 kwietnia 2012 r. w sprawie rozkładów jazdy (Dz. U., poz. 451).
Czytaj więcej: Weryfikacja będzie konieczna do zatwierdzenia rozkładu jazdy
Samorządy otrzymają więcej pieniędzy na wypełnienie ciążących na nich zadań oświatowych, Wysokość rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej zostanie zwiększona do 0,4% łącznej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej.
Czytaj więcej: Zwiększono wysokość rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej
Ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2013 r.@page_break@
Kilka miesięcy wcześniej, 31 sierpnia, weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty doprecyzowująca przyznawanie dotacji na absolwentów szkół niepublicznych w wakacje oraz ograniczenie dotacji na uczniów, którzy nie uczęszczają do szkoły.
Czytaj więcej: Kolejne zmiany w prawie oświatowym opublikowane
Jednak część przepisów nowelizacji zacznie obowiązywać dopiero 1 stycznia 2013 r.
Podobna sytuacja tyczy się ustawy, która nałożyła na samorządy obowiązek przygotowania programów ochrony powietrza.
Czytaj: Samorządy będą musiały przygotować programy ochrony powietrza
Jak co roku 1 stycznia nastąpią zmiany w granicach jednostek samorządu terytorialnego.
Czytaj więcej: Rozporządzenie określiło nowe granice samorządów
W związku z tym stosowne zmiany w załączniku do rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego wprowadza rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 listopada 2012 r. (Dz. U., poz. 1389).
Należy również pamiętać o stawkach ogłoszonych w Monitorze Polskim stawkach:
- górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych (M.P., poz. 587)
- podatku od środków transportowych obowiązujących (M.P., poz. 743)
- opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz stawek kar za zniszczenie zieleni (M.P., poz. 747)
- opłat z zakresu przepisów Prawa geologicznego i górniczego (M.P., poz. 902)
- kar za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu (M.P., poz. 705)
Pewną zmianę wprowadzono w ustawie Prawo budowlane: budowa kanałów technologicznych, w rozumieniu art. 4 pkt 15a ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115, z późn. zm.), w pasie drogowym w ramach przebudowy drogi wymagać będzie jedynie zgłoszenia a nie pozwolenia na budowę. Zmiana ta wynika z ustawy z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1256).