Jak powinien zadziałać wójt, burmistrz, prezydent miasta?

Kto jest organem wyższego szczebla dla dyrektora w sprawach oceny i klasyfikowania ucznia?

Odpowiedź

W związku z tym, że przedstawiona sytuacja dotyczy ewentualnego naruszenia zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, uważam, że organem właściwym do jej rozstrzygnięcia jest organ sprawujący nad szkołą nadzór pedagogiczny (kurator oświaty). Dlatego też wójt, burmistrz, czy prezydent miasta, do którego wpłynęło zażalenie rodzica na zaniechanie czynności przez dyrektora szkoły związanych z zasadami oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów powinien przekazać sprawę do rozpatrzenia przez właściwego ze względu na siedzibę szkoły kuratora oświaty. Należy pamiętać, że w takim przypadku rodzica wnoszącego zażalenie należy powiadomić, że zgodnie z kompetencjami jego sprawę przekazano do właściwego organu.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy o systemie oświaty , nadzór pedagogiczny polega m.in. na ocenianiu stanu i warunków działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkół, placówek i nauczycieli oraz analizowaniu i ocenianiu efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek. W tym zakresie nadzorowi pedagogicznemu podlega w szczególności przestrzeganie w szkołach i placówkach zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów (art. 33 ust. 2 pkt 3). Jak wynika z art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty nadzór pedagogiczny nad publicznymi i niepublicznymi szkołami i placówkami sprawuje kurator oświaty. Natomiast organ prowadzący szkołę lub placówkę sprawuje nadzór nad jej działalnością w zakresie spraw finansowych i administracyjnych (art. 34a ust. 1 ustawy o systemie oświaty ).

Wprawdzie problem opisany w treści pytania będzie musiał rozstrzygnąć kurator oświaty, ale trzeba przyznać, że ze względu na okres jaki minął (ponad 3 miesiące) trudno przewidzieć, jaki będzie jej końcowy finał. Uważam, że w takiej sprawie rodzic powinien interweniować dużo wcześniej, tzn. jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego (przed 31 sierpnia).

Jeżeli dyrektor szkoły stwierdzi, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny powiadamia o tym fakcie składającego zastrzeżenie i powołuje komisję. W przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych powołana komisja przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej, oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych. Natomiast w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania powołana komisja ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego. Z treści pytania wynika, że dyrektor szkoły nie udzielił rodzicowi żadnej odpowiedzi. Według mojej opinii, jeżeli dyrektor szkoły stwierdzi, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona zgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny powinien powiadomić o tym fakcie składającego zastrzeżenie. Obecnie o tym, czy roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny będzie musiał rozstrzygnąć kurator oświaty.

Należy jednak pamiętać, że ciągle obowiązuje uchwała rady pedagogicznej w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów w poprzednim roku szkolnym. Zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy o systemie oświaty wstrzymanie wykonania uchwały w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów podjętej niezgodnie z przepisami prawa należy do kompetencji dyrektora szkoły (w tym przypadku już nowego). O wstrzymaniu wykonania uchwały dyrektor szkoły niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący szkołę lub placówkę oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny uchyla uchwałę w razie stwierdzenia jej niezgodności z przepisami prawa po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego szkołę lub placówkę. Rozstrzygnięcie organu sprawującego nadzór pedagogiczny jest ostateczne.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)