Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.


Gmina wywołała uchwałę o warunkach konkursu na zapewnienie miejsc w przedszkolach niepublicznych dla dzieci wobec, których prezydent ma obowiązek zapewnienia miejsca w przedszkolu.

Czy w czasie następującym po tym fakcie gmina może zezwolić osobie fizycznej na utworzenie przedszkola publicznego nowego bądź w miejscu dotychczas prowadzonego przez tę osobę przedszkola niepublicznego, czy też ograniczona jest wyłącznie do ogłoszenia konkursu dla przedszkoli niepublicznych na uzupełnienie brakujących miejsc w przedszkolach publicznych?


Odpowiedź

Gmina musi wyrazić zezwolenie na prowadzenie przedszkola publicznego, jeżeli zostały spełnione warunki do jego utworzenia i prowadzenia. Gmina nie jest ograniczona w kwestii zapewnienia miejsc wychowania przedszkolnego (poza przedszkolami samorządowymi) tylko do przedszkoli niepublicznych. Ma również obowiązek zapewnić możliwość korzystania z przedszkoli publicznych prowadzonych przez podmioty prywatne.




Uzasadnienie

Obowiązek gminy w zakresie zapewnienia wychowania przedszkolnego w latach 2013-2017 zawarty jest w art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie z powołanym przepisem, w latach szkolnych 2013/2014-2016/2017 gmina zapewnia dzieciom możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego w:
1) publicznym przedszkolu, publicznej innej formie wychowania przedszkolnego lub do dnia 31 sierpnia 2016 r. - oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej, prowadzonych przez gminę lub
2) publicznym przedszkolu, publicznej innej formie wychowania przedszkolnego lub do dnia 31 sierpnia 2016 r. - oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej, prowadzonych przez inną osobę prawną lub osobę fizyczną, położonych na obszarze gminy, lub
3) niepublicznym przedszkolu, o którym mowa w art. 90 ust. 1b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o. w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą lub niepublicznej innej formie wychowania przedszkolnego, o której mowa w art. 90 ust. 1c u.s.o., w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą u.s.o., położonych na obszarze gminy - od roku szkolnego 2015/2016.

Ponadto, z dniem 1 września 2015 r. wejdzie w życie art. 90 ust. 1g u.s.o., zgodnie z którym gmina, która nie zapewnia wszystkim dzieciom, którym ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, miejsca korzystania z wychowania przedszkolnego, jest obowiązana przeprowadzić otwarty konkurs ofert.

Jeżeli osoba fizyczna zamierzająca utworzyć przedszkole publiczne spełnia prawem przewidziane przesłanki, to nie istnieją podstawy do odmowy wydania zezwolenia na prowadzenie przedszkola. Gmina nie jest ograniczona w kwestii zapewnienia miejsc wychowania przedszkolnego (poza przedszkolami samorządowymi) tylko do przedszkoli niepublicznych. Ma również obowiązek zapewnić możliwość korzystania z przedszkoli publicznych prowadzonych przez podmioty prywatne.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.