Skarżąca wystąpiła o przyznanie synowi zasiłku szkolnego. Wniosek swój uzasadniła chorobami dwóch synów oraz ich pobytami w szpitalu, a także powołała się na wstrzymanie zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami.
Organ I instancji odmówił przyznania skarżącej zasiłku szkolnego. Wskazał, iż zasiłek szkolny jest formą pomocy o charakterze doraźnym, udzielaną uczniowi incydentalnie, wyłącznie w przypadku wystąpienia "zdarzenia losowego". Jeżeli zatem uczeń znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, ale okoliczność ta nie została spowodowana przez "zdarzenie losowe", lecz jest konsekwencją określonego trwającego stanu faktycznego, to okoliczność ta nie może stanowić uzasadnienia dla przyznania tej formy wparcia dla ucznia. Kolegium zaznaczyło także, że zasiłek szkolny, jako świadczenie wyjątkowe, nie ma charakteru ekwiwalentności. Może być przyznane w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym.
WSA rozpatrując skargę zwrócił uwagę, iż w przeciwieństwie do stypendium zasiłek szkolny ma charakter doraźnej pomocy materialnej, udzielanej uczniowi jednorazowo w związku z trudną ale przejściową sytuacją materialną, będącą następstwem zdarzenia losowego (np. klęski żywiołowej, śmierci, wypadku itp.) które tę trudną sytuację materialną wywołało. Zasiłek szkolny nie może być natomiast ze swej istoty zrównany z formą stałej pomocy materialnej udzielanej uczniowi, choćby znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej, ale niepozostającej w bezpośrednim związku ze zdarzeniem losowym, które nastąpiło wcześniej niż dwa miesiące przed złożeniem wniosku o przyznanie tego rodzaju świadczenia. Właściwą formą stałej pomocy materialnej uczniowi jest stypendium szkolne.
Zdaniem WSA jednym materialnej. zdarzeniem, które miało charakter "zdarzenia losowego" w rozumieniu art. 90e ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty, był wypadek komunikacyjny, jakiemu uległ jedne z synów skarżącej. Sąd uznał jednak, iż wypadek nie stanowił podstawy przyznania małoletniemu zasiłku szkolnego, gdyż zdarzenie to nie pogorszyło przejściowo trudnej sytuacji rodziny. Pozostałe okoliczności podniesione w skardze, a to brak pomocy ze strony innych osób, wydatki ponoszone na utrzymanie domu i rodziny, potrzeba korepetycji, choroby małoletnich dzieci, nie były zdarzeniami losowymi, które uzasadniałyby przyznanie zasiłku szkolnego.
Na podstawie: Wyrok WSA we Wrocławiu z 16 lutego 2012 r., sygn. akt IV SA/Wr 627/11, prawomocny