Zapraszamy do lektury artykułu Beaty Filipiak, Marka Dylewskiego pt. Kontrowersje związane ze sporządzeniem wieloletniej prognozy finansowej JST w związku z wdrożeniem budżetu zadaniowego .. w Serwisie Samorządowym Wolters Kluwer Polska.
FINANSE KOMUNALNE Nr 12/2010
ARTYKUŁY
Beata Filipiak, Marek Dylewski
Kontrowersje związane ze sporządzeniem wieloletniej prognozy finansowej JST w związku z wdrożeniem budżetu zadaniowego.
W artykule poruszono problematykę wieloletniego planowania finansowego w kontekście przygotowania wieloletniej prognozy finansowej (WPF) jednostek samorządu terytorialnego. Celem opracowania jest wskazanie na kontrowersje związane z przygotowaniem WPF, odniesienie się do jej przygotowania w związku z wdrażaniem budżetu zadaniowego oraz przedstawienie możliwości wykorzystania w zarządzaniu finansami JST. Autorzy prezentują WPF jako narzędzie prognozujące przyszły stan finansowy JST. Następnie poddają analizie jej elementy istotne z punktu widzenia zarządzania JST i odnoszą się do zapisów ustawy o finansach publicznych. Artykuł kończy sformułowanie determinant wykorzystania WPF jako narzędzia zarządczego.
BUDŻET
Wanda Pełka
JESSICA jako innowacyjny mechanizm finansowania rewitalizacji obszarów miejskich w Polsce.
W artykule został zaprezentowany nowy mechanizm finansowania rozwoju obszarów miejskich – JESSICA. Jego wdrażanie ma na celu zwiększenie potencjału gospodarczego regionów leżących w obszarze Unii Europejskiej, poprzez rewitalizację zdegradowanych terenów miejskich. W artykule postawiono tezę, że nowa inicjatywa, z uwagi na ograniczoność środków pomocowych z budżetu Unii, stanowić będzie w kolejnych latach skuteczny mechanizm pozwalający miastom na zwiększenie dostępu do źródeł finansowania i wydłużenie okresu korzystania ze wsparcia unijnego. Realizacji postawionego celu posłużyły charakterystyka inicjatywy, porównanie tradycyjnego modelu dotacyjnego z projektami typu JESSICA oraz określenie uwarunkowań wdrożenia nowej metody finansowania rozwoju obszarów miejskich w Polsce na podstawie analizy SWOT.
PODATKI I OPŁATY LOKALNE
Ryszard Szarek
Problematyka stosowania ulg w spłacie należności wynikających z nałożonych mandatów karnych.
Celem niniejszego artykułu jest ustosunkowanie się do kontrowersyjnej kwestii dopuszczalności stosowania ulg w spłacie należności wynikających z mandatów karnych, nałożonych na osoby ukarane przez organ wykonawczy gminy, w świetle obowiązującego prawa. Z uwagi na brak jednoznacznego i całościowego uregulowania tego zagadnienia w obowiązującym prawie, w praktyce problem ten jest różnie rozwiązywany.
NADZÓR I KONTROLA
Grzegorz Czarnocki
Wyniki działalności nadzorczej regionalnych izb obrachunkowych w 2009 r. na tle lat 2007–2008.
Autor niniejszego opracowania analizuje wyniki działalności nadzorczej regionalnych izb obrachunkowych w 2009 r., zamykającym okres obowiązywania ustawy o finansach publicznych z 2005 r., na tle wyników nadzoru w dwóch poprzednich latach jej funkcjonowania, tj. w latach 2007–2008, oraz na tyle, na ile było to celowe dla opisu – danych z 2006 r. i lat wcześniejszych. Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy w przedmiotowym okresie można dostrzec pewne zjawiska lub tendencje, które dają podstawy do wyciągania wniosków na przyszłość.
MIENIE I ZAMÓWIENIA PUBLICZNEGO
Jarosław Balcewicz
Spełnianie warunków udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne przy wykorzystaniu innych podmiotów.
Zgodnie z nowymi regulacjami dotyczącymi zamówień publicznych wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów. Wprowadzone przepisy stwarzają uczestnikom rynku zamówień publicznych, a także organom kontrolnym wiele problemów interpretacyjnych.
DYLEMATY
Rafał Trykozko
Wydatek wykonany w ramach funduszu sołeckiego a kwestia zmiany wniosków w roku realizacji funduszu.
Problem oceny, jakim wydatkom przyznać status wydatków wykonanych w ramach funduszu sołeckiego, jawi się aktualnie jako najbardziej niejasna kwestia w konstrukcji funduszu sołeckiego. Jest to tymczasem pojęcie kluczowe, ponieważ według art. 2 ust. 4 i 5 ustawy o funduszu sołeckim częściowemu zwrotowi z budżetu państwa będą podlegały wyłącznie „wydatki wykonane w ramach funduszu sołeckiego”. Niniejszy tekst stanowi próbę wypracowania modelu interpretacji tego pojęcia.
ORZECZNICTWO
Krzysztof Radzikowski
Zwolnienie z podatku od nieruchomości lotnisk użytku publicznego (glosa do wyroku WSA w Olsztynie z 4.09.2008 r.; I SA/Ol 165/08).
Językowa wykładnia art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych pozwala na przyjęcie, że przewidziane w nim zwolnienie przedmiotowe odnosi się do konkretnego przedmiotu – obszaru lotniczego lotniska użytku publicznego. W żaden sposób nie da się wywieść z tego unormowania, że lotnisko, którego ten obszar jest częścią, musi być w użytkowaniu publicznym w sensie faktycznego funkcjonowania i powszechnej dostępności. Zwolnienie od podatku powinno następować bowiem już wtedy, gdy istnieje taki przedmiot, jak zdefiniowany w prawie lotniczym „obszar części lotniczych lotniska użytku publicznego”, niezależnie od tego, czy faktycznie wykorzystywany jest on do celów, do jakich został wyznaczony i zatwierdzony.
VARIA
Piotr Sołtyk
Funkcjonowanie audytu wewnętrznego w opinii kierownictwa jednostki samorządu terytorialnego.
Audyt wewnętrzny w sektorze finansów publicznych funkcjonuje od niedawna. Do wybranych jednostek samorządu terytorialnego został wprowadzony 1.01.2002 r. na podstawie noweli ustawy o finansach publicznych. Audyt wewnętrzny to niezależna i obiektywna działalność, której celem jest wspieranie ministra kierującego działem lub kierownika jednostki finansów publicznych. Realizacja celów i zadań stawianych przed nowoczesnym audytem dokonuje się przez systematyczną ocenę kontroli zarządczej oraz świadczenie czynności doradczych. Zasadniczym celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wyników analizy dotyczącej funkcjonowania audytu wewnętrznego w jednostkach samorządu terytorialnego zlokalizowanych na obszarze południowo-wschodniej Polski. Niniejszy artykuł przedstawia zidentyfikowane dysfunkcje związane z istotą i zadaniami stawianymi przed współczesnym audytem wewnętrznym.
RECENZJE
Andrzej Borodo
Recenzja pracy Regionalne izby obrachunkowe. Charakterystyka ustrojowa i komentarz do ustawy, M. Stec (red.).
Recenzowana praca jest obszernym dziełem dwudziestu autorów reprezentujących środowiska naukowe kilku uniwersytetów oraz regionalne izby obrachunkowe (RIO). Składa się z trzech części.
Już teraz zamów prenumeratę miesięcznika Finanse Komunalne
Zobacz poprzednie numery Finansów Komunalnych:
ZAPOWIEDŹ NOWEGO NUMERU MIESIĘCZNIKA FINANSE KOMUNALNE 11/2010
ZAPOWIEDŹ NOWEGO NUMERU MIESIĘCZNIKA FINANSE KOMUNALNE 10/2010
ZAPOWIEDŹ NOWEGO NUMERU MIESIĘCZNIKA FINANSE KOMUNALNE 9/2010
ZAPOWIEDŹ NOWEGO NUMERU MIESIĘCZNIKA FINANSE KOMUNALNE 7-8/2010
ZAPOWIEDŹ NOWEGO NUMERU MIESIĘCZNIKA FINANSE KOMUNALNE 6/2010
ZAPOWIEDŹ NOWEGO NUMERU MIESIĘCZNIKA FINANSE KOMUNALNE 5/2010
ZAPOWIEDŹ NOWEGO NUMERU MIESIĘCZNIKA FINANSE KOMUNALNE 4/2010