Odpowiedź
Uważam, że nie.
Uzasadnienie
W przypadku uczniów gimnazjów, droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać 4 km. Jeżeli droga dziecka z domu do szkoły w obwodzie, której dziecko mieszka, przekracza tę odległość, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu lub zwrot kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej. Obowiązek zapewnienia dojazdu jest ściśle związany z ustaleniem przez radę gminy obwodu danej szkoły.
Ustawodawca literalnie wskazuje, że maksymalne odległości dotyczą szkoły w obwodzie, której dziecko mieszka. Tak więc, powołany zapis art. 17 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 7 wrześnie 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o., powinien być czytany łącznie z zapisem art. 17 ust. 1 u.s.o. – wskazującym, że sieć publicznych szkół powinna być zorganizowana w sposób umożliwiający wszystkim dzieciom spełnienie obowiązku szkolnego. Stosownie do zapisu art. 15 ust. 2 u.s.o., obowiązek szkolny trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia. Uczestnictwo ucznia, który nie ukończył 18 roku życia w szkole dla dorosłych może nastąpić tylko wyjątkowo.
Przez szkołę dla dorosłych - należy rozumieć szkoły, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1, 2 i 3 lit. b i d u.s.o., w których stosuje się odrębną organizację kształcenia i do których są przyjmowane osoby mające 18 lat, a także kończące 18 lat w roku kalendarzowym, w którym są przyjmowane do szkoły. Do szkoły dla dorosłych mogą być również przyjmowane osoby niemające 18 lat, stosownie do przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 lipca 2012 r. w sprawie przypadków, w jakich do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat oraz przypadków, w jakich osoba, która ukończyła gimnazjum, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy (Dz. U. z 2012 r. poz. 857).
Gimnazjum dla dorosłych nie wyznacza się jednak obwodu, ponieważ co do zasady uczęszczają tam osoby, które nie są już objęte obowiązkiem szkolnym ani obowiązkiem nauki. Ustawodawca nałożył natomiast na gminę obowiązek zapewnienia dowozu do gimnazjum, w obwodzie którego dziecko mieszka. Obowiązek zapewnienia dowozu skorelowany jest więc z wyznaczeniem danej szkole obwodu. W związku z powyższym uważam, że gmina nie jest zobowiązana do bezpłatnego transportu do gimnazjum dla dorosłych, dlatego, że gimnazjum do którego uczęszcza uczeń nie jest jego gimnazjum obwodowym w rozumieniu przepisów u.s.o.
Zapewnienie bezpłatnego dojazdu do gimnazjum dla dorosłych nie jest obowiązkiem gminy
Czy gmina zobowiązana jest do zapewnienia bezpłatnego transportu do gimnazjum dla dorosłych w przypadku, gdy uczeń nie ukończył 18. roku życia?