Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) dalej p.z.p., nie określa innych zasad udzielania zamówień przez polskich Zamawiających w zależności od tego, czy zamówienia będą realizowane na terenie Polski czy innego kraju. Jeśli Zamawiający jest podmiotem zobowiązanym na podstawie art. 3 p.z.p. do jej stosowania, nie ma znaczenia, gdzie będzie realizowane udzielane przez niego zamówienie. W konsekwencji, Zamawiający powinien udzielić zamówienia publicznego, które będzie realizowane na terenie innego niż Polska kraju w taki sam sposób jak czyniłby to, gdyby zamówienie było realizowane na terenie Polski.
Zamawiającego obowiązują bowiem zasady udzielania zamówień, wyrażone w p.z.p. Zamawiający musi dokonać wyboru Wykonawcy zamówienia zgodnie z przyjętymi zasadami udzielania zamówień publicznych. Wykonawcy zaś przystępujący do postępowania o udzielenie przez Zamawiającego zamówienia, które będzie realizowane na terenie innego niż Polska kraju, zobowiązani są do spełnienia warunków udziału w postępowaniu, oraz nie podleganiu wykluczaniu z postępowania, w taki sam sposób, gdyby zamówienie było realizowane na terenie Polski. Zamawiający poinformuje w ogłoszeniu o zamówieniu, o tym gdzie będzie realizowane zamówienie i informacja ta będzie istotnym elementem tego postępowania.
Reasumując, kluczowym zagadnieniem w kwestii stosowania przepisów dotyczących zamówień publicznych jest kraj pochodzenia Zamawiającego i przepisy obowiązujące na terenie tego kraju.