Zgodnie z art. 143c ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) dalej p.z.p., wyrazem odpowiedzialności zamawiającego jest dokonanie bezpośredniej zapłaty wymagalnego wynagrodzenia, w przypadku uchylania się od tego obowiązku wykonawcy, podwykonawcy lub dalszego podwykonawcy zamówienia na roboty budowlane. Odpowiedzialność organizatora postępowania dotyczy tylko i wyłącznie wynagrodzenia, które niesłusznie nie zostało wypłacone podmiotowi uprawnionemu do jego otrzymania.
Zamawiający musi zapewnić ochronę sobie i podwykonawcom >>>
Potwierdzenie powyższego stanowiska znajdujemy m.in. w komentarzu do art. 143c (Prawo zamówień publicznych, Komentarz LEX 2014, W. Dzierżanowski, J. Jerzykowski, M. Stachowiak). W komentarzu czytamy m.in.: „Z uwagi na powyższe zamawiający nie jest obowiązany do dokonywania zapłaty za inne należności wykonawcy względem podwykonawcy. Przykładem innej należności jest zabezpieczenie należytego wykonania umowy, które zostało wniesione przez podwykonawcę w pieniądzu poprzez potrącenia dokonywane przez wykonawcę (generalnego) z jego należności z tytułu wynagrodzenia. Skoro wykonawca ma do podwykonawcy roszczenie o ustanowienie zabezpieczenia i realizuje je przez potrącenie z wynagrodzenia należnego podwykonawcy, to w zakresie objętym potrąceniem zapłata nastąpiła”.
Umowy zawarte między wykonawcą i podwykonawcami są jawne >>>
Reasumując, odpowiedzialność zamawiającego w stosunku do podwykonawcy ogranicza się do zapłaty wymagalnego wynagrodzenia w sytuacji, gdy wynagrodzenie nie jest regulowane przez wykonawcę. Odpowiedzialność nie dotyczy natomiast żadnych innych elementów związanych z rozliczeniami, w tym nie dotyczy zabezpieczenia należytego wykonania umowy, jakie podwykonawca wniósł generalnemu wykonawcy zamówienia publicznego.