Takie zasady określili we wspólnym stanowisku prezes Urzędu Zamówień Publicznych i Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
Jak podkreślają, zarówno obowiązki wykonawców związane z zatrudnianiem na podstawie umowy o pracę, jak i uprawnienia kontrolne zamawiającego muszą zostać sprecyzowane w przygotowanej przez zamawiającego specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Jak podkreśla komentująca ten dokument Katarzyna Śliwak, z praktyki infrastruktury, transportu, zamówień publicznych i PPP kancelarii Wardyński i Wspólnicy, jego autorzy dodają, że aby zapisy SIWZ były skuteczne, powinny znaleźć odzwierciedlenie w postanowieniach umowy o zamówienie publiczne zawartej z wykonawcą. Zwłaszcza informacje precyzujące uprawnienia zamawiającego w zakresie kontroli i nakładania sankcji powinny zostać zamieszczone w umowie, gdyż dotyczą one etapu wykonania zamówienia.
Zamawiający ma sprawdzać, czy zamówienie wykonują legalni pracownicy
Zamawiający jest zobowiązany nie tylko wymagać, aby osoby wykonujące czynności polegające naświadczeniu pracy wtrakcie realizacji zamówienia były zatrudnione napodstawie umowy opracę, lecz ma również obowiązek kontrolować wywiązywanie się ztego obowiązku przez wykonawców ipodwykonawców.