Rada powiatu zamierza utworzyć szkołę i włączyć ją w struktury istniejącego już zespołu (nadać szkole akt założycielski i pierwszy statut).

Czy można działania dotyczące założenia szkoły i włączenia do zespołu zrealizować w jednej uchwale organu stanowiącego?

Czy w tej samej uchwale rada powiatu może zobowiązać radę pedagogiczną zespołu do dokonania zmian w statucie zespołu wynikających ze statutu nadanego nowoutworzonej szkole, czyli włączyć go do statutu zespołu - na jakiej podstawie prawnej?

Czy w akcie założycielskim może znaleźć się zapis o funkcjonowaniu szkoły w zespole?

Odpowiedź

Założenie szkoły i włączenie jej w skład istniejącego zespołu szkół może nastąpić w tej samej uchwale.

Uzasadnienie


Zgodnie z zapisem art. 58 ust. 1 ustawy o systemie oświaty - dalej u.s.o. , szkołę lub placówkę publiczną zakłada się na podstawie aktu założycielskiego, który określa jej typ, nazwę i siedzibę. Z kolei zgodnie z zapisem art. 62 ust. 5 u.s.o. organ prowadzący zespół szkół może włączyć do zespołu inne szkoły. Czynności te dokonywane są przez organ stanowiący właściwej j.s.t. Nie ma przeszkód prawnych, aby założenie szkoły i jej włączenie w skład zespołu nastąpiło w jednej uchwale. Pozostałe kwestie poruszone w pytaniu, pozostają w uznaniu organu stanowiącego. Treść uchwały może obligować radę pedagogiczną do dokonania zmian w statucie zespołu szkół, choć obowiązek ten jest oczywisty i wynika z faktu, iż zmian w statucie szkoły (zespołu szkół) dokonuje rada pedagogiczna.

W akcie założycielskim szkoły może znaleźć się informacja o funkcjonowaniu szkoły w strukturach zespołu szkół.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)