Sprawa dotyczyła śmiertelnego wypadku kierowcy wózka widłowego, który miał miejsce na terenie jedego z zakładów pracy.
W związku z tym dyrektor oddziału urzędu dozoru technicznego powołał komisję, która sporządziła sprawozdanie wraz z szeregiem zaleceń.
Spółka złożyła odwołanie od sprawozdania uznając je za decyzję administracyjną.
WSA wyjaśnił, iż urząd dozoru technicznego (UDT), dla wykonywania kilku spośród swych zadań, został wyposażony we władztwo administracyjne.
Dotyczy to w szczególności kompetencji urzędu w zakresie nadawania uprawnień do wytwarzania, naprawiania lub modernizowania określonych urządzeń, dopuszczania do eksploatacji urządzeń, potwierdzania kwalifikacji do wykonywania określonych czynności, a także decydowania o wstrzymaniu eksploatacji lub pozbawieniu uprawnień.
W tym zakresie UDT wydaje decyzje administracyjne.
Natomiast czynności wydawania zaleceń przez inspektora nie mieszczą się w katalogu decyzji ani postanowień.
Nie są to także inne akty lub czynności, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).
Są to czynności będące wykonywaniem dozoru technicznego nad urządzeniami technicznymi, w zakresie określonym ustawą z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. z 2013 r., poz. 963 z późn. zm.) – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Postanowienie WSA w Warszawie z 30 czerwca 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 1043/15, prawomocne