Syn ubiega się o świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawną w stopniu znacznym matkę. Rodzice matki nie żyją.

Czy w przedstawionej sytuacji można od ubiegającego się o świadczenie pielęgnacyjne syna odebrać oświadczenie pod odpowiedzialnością karną, że rodzice matki nie żyją?

Miejsce zgonu rodziców matki nie jest znane, aby uzyskać akty zgonów.

Odpowiedź

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest sformalizowany, określony w załączniku nr 18 do rozporządzenia z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne - dalej r.p.s.ś.r., a załączniki do wniosku określa § 8 r.p.s.ś.r.

Uzasadnienie

W treści wniosku (zgodnie z istniejącym wzorem) osoba ubiegająca się o prawo do świadczenia pielęgnacyjnego składa oświadczenie o tym, że rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją. Natomiast dokumentem potwierdzającym fakt zgonu jest odpis skrócony aktu zgonu i jako taki dokument dołączany jest do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.


Nadto ustawodawca w art. 23 ust. 5a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych - dalej u.ś.r. wskazał na możliwość udokumentowania pewnych okoliczności faktycznych poprzez złożenie oświadczenia zastępującego dane zaświadczenie, niemniej jednak wśród okoliczności tych brak jest wskazania na potwierdzenie faktu zgonu poprzez złożenie oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej. W sytuacji więc, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie pielęgnacyjne podnosi okoliczność faktu zgonu rodziców osoby wymagającej opieki winna ten fakt udokumentować poprzez złożenie stosowanych dokumentów. Jeżeli nie dysponuje aktem zgonu z uwagi na brak informacji o miejscu zgonu winna podjąć działania, celem ustalenia tej okoliczności.

Należy zwrócić uwagę, iż prowadzony jest rejestr zgonów osób zmarłych na terenie kraju i począwszy od gminy właściwej ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania rodziców wnioskodawca winien podjąć starania o uzyskanie stosownego dokumentu potwierdzającego zgon. W sytuacji gdy dany urząd stanu cywilnego nie będzie dysponował żądanymi przez stronę dokumentami winien wskazać organ, do których osoba ubiegająca się o uzyskanie aktu zgonu winna się zwrócić. Nadto szczegółowe informacje dotyczące postępowania w sprawach uzyskania informacji co do miejsca zgonu i tym samym uzyskania aktu zgonu opublikowane są na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.