Jak powinny być wyliczone prawidłowo koszty wyżywienia i zakwaterowania tych uczniów?

Czy powinien być naliczony podatek VAT zarówno od wyżywienia jak i zakwaterowania?

Odpowiedź

Wysokość odpłatności powinna być ustalona przez dyrektora szkoły.

Uzasadnienie

Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.) dla uczniów uczących się poza miejscem stałego zamieszkania szkoła może zorganizować internat. Posiadanie internatu przez szkołę stanowi o stopniu jej złożoności - stopniu zorganizowania. Od decyzji wewnętrznych zależy umożliwienie dzieciom z innych szkół zakwaterowania w internacie. Zazwyczaj organy prowadzące wyrażają zgodę na takie rozwiązania.

Kwestia odpłatności za wyżywienie została uregulowana w zapisie art. 67a ustawy o systemie oświaty . Zgodnie z dyspozycją tego zapisu, wysokość opłat za posiłki ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę. Dyrektor musi jednak pamiętać o zastrzeżeniu, że do opłat tych nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki. De facto więc opłata wnoszona przez uczniów powinna stanowić koszt tzw. "wsadu do kotła".

Co do opłaty za zakwaterowanie przepisy oświatowe – w odróżnieniu od zapisów dotyczących bursy szkolnej – milczą w tej kwestii. Mam na myśli zwłaszcza przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 marca 2005 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz. U. Nr 52, poz. 467 z późn. zm.). Prawo do opłat za zakwaterowanie w bursie przysługuje organowi prowadzącemu, natomiast nie ma mowy o internacie. Z tego względu oraz z uwagi na fakt, że internat jest organizacyjnie częścią szkoły, uważam, że opłaty za pobyt w internacie powinny być ustalane również przez dyrektora szkoły (w drodze zarządzenia). Zarówno przy opłatach za wyżywienie, jak i zakwaterowanie, należy mieć na uwadze, że szkoła nie powinna pobierać żadnego zysku – niedopuszczalne jest więc ustalanie przez szkołę jakichkolwiek narzutów (por. M. Pilich, Ustawa o systemie oświaty. Komentarz, ABC 2008, wyd. II).

Jeżeli zaś chodzi o kwestię opodatkowania wnoszonych przez uczniów opłat podatkiem od towarów i usług, to zgodnie z załącznikiem nr 4 poz. 1 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) usługi zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich są zwolnione od podatku VAT. Niemniej jednak warto byłoby zasięgnąć opinii właściwego urzędu skarbowego w tej materii.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)