Pytanie:
Czy dyrektor Centrum Usług Wspólnych może zatrudnić psychologa dla wszystkich jednostek obsługiwanych?
Odpowiedź:
Zakres zadań CUW powinien być określony w statucie. Zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej należą do szkół, a nie do jednostek obsługujących szkoły.
Uzasadnienie:
Na podstawie art. 10a ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym gmina może zapewnić wspólną obsługę, w szczególności administracyjną, finansową i organizacyjną:
1) jednostkom organizacyjnym gminy zaliczanym do sektora finansów publicznych,
2) gminnym instytucjom kultury,
3) innym zaliczanym do sektora finansów publicznych gminnym osobom prawnym utworzonym na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, instytutów badawczych, banków i spółek prawa handlowego.
Analogiczne rozwiązania są możliwe w jednostkach samorządu terytorialnego szczebla powiatowego i wojewódzkiego.
Jednostka zapewniająca wspólną obsługę, wykonuje zadania określone w statucie, wpisujących się w szczególności w zadania administracyjne, finansowe i organizacyjne. Jednostka nie może jednak wykonywać tych zadań, które przypisane są do zadań statutowych szkół. Pomoc psychologiczno-pedagogiczną, zgodnie z zapisem § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 30.04.2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, organizuje dyrektor. Pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu, szkole i placówce udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych oraz specjaliści wykonujący w przedszkolu, szkole i placówce zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w szczególności psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, doradcy zawodowi i terapeuci pedagogiczni.
O zasadach organizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej decyduje więc dyrektor, uwzględniając obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa. Specjaliści udzielający pomocy podlegają zatem dyrektorowi szkoły. Ponadto, zasady zatrudnienia psychologów, podobnie jak innych nauczycieli zatrudnionych w szkole określają przepisy pragmatyki zawodowej nauczycieli, a więc ustawy z 26.01.1982 r. – Karta Nauczyciela - dalej KN. Psycholog realizuje pensum ustalone przez organ prowadzący na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 KN. Zatrudnianie psychologa przez innych podmiot niż wymieniony w art. 1 KN uniemożliwiałoby zatrudnienie według wskazanych zasad. Z powyższych względów uważam, że zatrudnienie psychologa przez CUW nie mieści w granicach kompetencji tej jednostki wynikających z przepisów prawa.