Artykuł pochodzi z magazynu Forum PPP, pierwszego w Polsce magazynu o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym

Cel ten „Platforma PPP" zamierza realizować do końca 2013r. z funduszy UE dzięki optymalizacji już realizowanych projektów pomocy technicznej lub też, stosownie do potrzeb i możliwości, uruchomieniu nowych.


„Platforma PPP” stawia na tworzenie sieci współpracy pomiędzy jej członkami tak, aby wspierać procesy wymiany wiedzy, dobrych praktyk i sprawdzonych rozwiązań w przygotowaniu i realizacji przedsięwzięć PPP. Nie mniej istotna jest identyfikacja i pokonywanie barier na drodze rozwoju tych przedsięwzięć, jak również prace nad standardem dokumentów związanych z umową o PPP.


W założeniach „Platformy PPP" jest inicjowanie i wsparcie przygotowania pilotażowych projektów PPP, w tym doradz-two prawne, finansowe, ekonomiczne i techniczne dla wdrażających je jednostek publicznych.


Przykładem takich działań jest wsparcie dla projektów spalarniowych. Jeśli dodamy, że do priorytetów horyzon-talnych „Platformy PPP” należy m.in. łączenie PPP z funduszami UE, zrozumiałym będzie, dlaczego szczególnym zainteresowaniem „Platformy PPP” cieszy się pilotażowy projekt „hybrydowy” PPP realizowany w Poznaniu.


Członkami „Platformy PPP” są podmioty publiczne, zwłaszcza jednostki samorządu terytorialnego, które za sprawą uczestnictwa w działaniach „Platformy PPP” liczą na możliwość wymiany doświadczeń z innymi podmiotami, dostęp do najaktualniejszych dokumentów niezbędnych w procedurze zawierania umowy z partnerem prywatnym, pozyskania informacji o wiarygodnych i profesjonalnych firmach doradczych, określenia wzorców i procesów poprawnego postępowania w celu uzyskania najkorzystniejszych dla sektora publicznego efektów PPP, czy też uniknięcia błędów proceduralnych.


Wszelkie informacje niezbędne do przystąpienia do „Platformy PPP” znajdują się na portalu www.ppp.gov.pl.

 

Aktualnie członkami „Platformy PPP” są:
• ministerstwa:
rozwoju regionalnego, edukacji narodowej, finansów, infrastruktury (dziś: transportu, budownictwa i gospodarki morskiej), spraw wewnętrznych i administracji, sportu i turystyki, sprawiedliwości, środowiska, zdrowia
• urzędy:
zamówień publicznych (UZP), komunikacji elektronicznej (UKE)
• jednostki samorządu terytorialnego na szczeblu gminnym, w tym gminy na prawach powiatu (porządek alfabetyczny):
Białystok, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Grudziądz, Katowice, Koszalin, Kraków, Lublin, Łomża, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Otwock, Polkowice, Poznań, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Skrzyszów, Świnoujście, Toruń, Warszawa, Wrocław, Złotoryja
• starostwa powiatów:
rybnickiego, tomaszowskiego, żywieckiego
• urzędy marszałkowskie województw:
dolnośląskiego
• a ponadto:
Bank Gospodarstwa Krajowego, PKP Polskie Linie Kolejowe, Górnośląska Agencja Promocji Przedsiębiorczości, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Powiatów Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Fundacja Rozwoju Samorządności i Prasy Lokalnej, Centrum Projektów Regionalnych Inwestor.

Adam Jędrzejewski