Prezydent miasta skierował kierowcę na badania lekarskie w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.

Decyzja zapadła po uzyskaniu informacji prokuratora o zastrzeżeniach co do stanu zdrowia mężczyzny. W toku nadzorowanego postępowania dopuszczono dowód z opinii biegłych lekarzy psychiatrów, którzy rozpoznali u kierowcy zespół zależności alkoholowej.

Kierowca odwołał się od decyzji.

Tłumaczył, że nigdy nie był karany przez sąd za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu i nie spowodował żadnej kolizji w ruchu lądowym. Samo stwierdzenie, że posiada on zespół zależności alkoholowej nie stanowi podstawy prawnej do przeprowadzenia badania lekarskiego.


WSA uznał skargę za niezasadną.

Sąd wyjaśnił, iż skierowanie na badanie lekarskie ma miejsce wówczas gdy istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierowcy. Przez pojęcie "uzasadnione" należy rozumieć oparte na obiektywnych racjach, podstawach, słuszne, usprawiedliwione.

Natomiast zwrot "zastrzeżenia" oznacza uwagę wyrażającą krytykę lub wątpliwość dotyczącą jakiegoś szczegółu, słabej strony czegoś.

Skierowanie na badanie lekarskie, o którym mowa w art. 99 ust. 1 pkt. 2b ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2014 r. poz. 600 ze zm.), powinno mieć miejsce gdy organ administracji znajdzie się w posiadaniu informacji nasuwających zastrzeżenia co do warunków zdrowotnych kierowcy zaś źródło uzyskania tego typu informacji jest wiarygodne.

Chodzi o sytuację gdy istnieją przesłanki, które z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazują na wystąpienie przeciwwskazań zdrowotnych kierowcy co do dalszego udziału w ruchu drogowym.
Musi zatem istnieć wysokie prawdopodobieństwo, że stan zdrowia kierowcy świadczy o istnieniu przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Nie jest natomiast wymagana pewność w tym zakresie.

Ostateczne rozstrzygnięcie w tej kwestii powierzone zostało bowiem uprawnionym w tym zakresie lekarzom – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Warszawie z 23 września 2015 r., sygn. akt VII SA/Wa 519/15, nieprawomocny