Pytanie:
Nasz spółka z o.o. wypłaci dywidendę jedynemu udziałowcowi (urząd miasta). Czy w związku z powyższym jest zobowiązana do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego?
Odpowiedź:
Wypłacając gminie dywidendę spółka nie pobiera zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnione od podatku dochodowego są jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Właśnie taką jednostką samorządu jest gmina (obok powiatu i województwa).
Dywidendy, jakie gmina otrzymuje od spółek z o.o., które są jej własnością, winny być uznane za zawierające się w grupie dochodów gminnych wymienionych w art. 4 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. To oznacza, że otrzymując dywidendy gmina korzysta ze zwolnienia podmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych. Tym samym, spółka wypłacająca gminie dywidendę nie potrąca z przekazywanych środków zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.