W przetargu na świadczenie usług telefonicznych, prowadzonym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, zamawiający zwrócił się do wykonawcy o udzielenie wyjaśnień odnośnie deklarowanego czasu reakcji. Wykonawca składając wyjaśnienia zastrzegł jednocześnie, iż informacje te stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Uzasadnienie tej czynności także zastrzegł jako poufną. Sprawa trafiła do sądu.
Wykonawca dowolnie uzasadnia zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa >>>
Krajowa Izba Odwoławcza, wyrokiem z 13.10.2016 r., KIO 1835/16 wskazała, iż informacje takie nie mogą stanowić tajemnicy przedsiębiorstwa. Skład orzekający stwierdził, iż uzasadnienie zostało sporządzone w sposób lakoniczny i nieuzasadniający zastosowania poufności informacji. Podstawową zasadą postępowania o udzielenie zamówienie publicznego jest jego jawność. Oferty są, co do zasady, jawne i możliwe do wglądu dla każdego zainteresowanego.
Wyjątkiem od zasady jawności jest zastosowanie tajemnicy przedsiębiorstwa. Aby z niej skorzystać, wykonawca musi jednak dowieść, że dane informacje muszą zostać poufne ze względu na ich wartość gospodarczą. Wartości tej nie miały zastrzeżone przez wykonawcę dane.
Źródło: Gazeta Prawna