Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publiczny (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p. wykonawca może złożyć tylko jedną ofertę. Oznacza to, że w jednym postępowaniu dany podmiot może pojawić się tylko raz jako wykonawca, niezależnie od tego czy występuje samodzielnie czy jako członek tzw. konsorcjum. Konsekwencją złożenia dwóch ofert jest konieczność ich odrzucenia na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 82 ust 1 p.z.p. Niekiedy złożenie dwóch ofert może dodatkowo stanowić czyn nieuczciwej konkurencji i skutkować koniecznością odrzucenia tych ofert na podstawie art 89 ust. 1 pkt 3 p.z.p.
Wybór oferty musi nastąpić w terminie związania ofertą >>>
Zgodnie z art. 82 ust. 1 p.z.p. wykonawca może złożyć jedną ofertę. Oznacza to, że w jednym postępowaniu dany podmiot może zaoferować jedno świadczenie na określonych warunkach, niezależnie od tego czy występuje samodzielnie czy jako członek tzw. konsorcjum. Jak podkreśla KIO w wyroku z dnia 28 września 2010 r. (KIO 2016/10) na gruncie polskiego prawa nie istnieje byt prawny o nazwie „Konsorcjum”, każdy z wykonawców składając ofertę wspólnie z innymi wykonawcami zaciąga zobowiązanie w imieniu własnym, a nie w imieniu „Konsorcjum”. Pojęcia tego (nieznanego p.z.p.) używa się - jak w niniejszym uzasadnieniu - w celu uproszczenia posługiwania się pojęciem „wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia”, i zawsze należy mieć na uwadze, że jest to skrót myślowy, a nie odrębna instytucja.
Tym samym udział tego samego podmiotu w wielu ofertach składanych wraz z innymi podmiotami wspólnie ubiegającymi się o udzielenie zamówienia publicznego, jak również złożenie przez ten sam podmiot samodzielnie oferty i udział w innej ofercie składanej wspólnie przez wykonawców również wypełnia hipotezę normy prawnej wyrażonej w art. 82 ust. 1 p.z.p. (tak KIO w wyroku z dnia 12 listopada 2010 r. (KIO 2345/10)). Jednakże art. 82 ust. 1 p.z.p. poza wyrażonym zakazem nie zawiera w swoje treści sankcji za jego złamanie.
Oferta wykonawcy musi być skonkretyzowana >>>
Dlatego zastosowanie tu ma przepis art. 89 ust. 1 pkt 1 p.z.p. zgodnie z którym zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli jest niezgodna z ustawą. Nie ulega wątpliwości, iż ustawa, o której mowa w powyższym przepisie, to p.z.p., zaś przepisem związanym w tych okolicznościach z obowiązkiem odrzucenia oferty jest właśnie art. 82 ust. 1 p.z.p. W wyroku z dnia 2 sierpnia 2012 r. (KIO 1542/12) Izba stwierdziła, że konsekwencją złożenie dwóch ofert jest konieczność ich odrzucenia na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1 p.z.p. Zamawiający odrzuca wszystkie oferty złożone przez jednego wykonawcę (samodzielnie lub w konsorcjum).
Akceptacja przez zamawiającego sytuacji, w której jeden wykonawca składa więcej niż jedną ofertę może prowadzić do naruszenia art. 7 ust. 1 p.z.p. Ponadto, w przypadku możliwości wykazania, iż złożenie w postępowaniu przez tego samego wykonawcę więcej niż jednej oferty, stanowi jednocześnie czyn nieuczciwej konkurencji, w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, wszystkie oferty złożone przez tego wykonawcę podlegają odrzuceniu na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 3 p.z.p.