Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.
W opisanej sytuacji zamawiający powinien odrzucić obie oferty złożone przez tego samego wykonawcę w postępowaniu na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) dalej p.z.p.
Wykonawca może bowiem złożyć tylko jedną ofertę – wynika to z art. 82 ust. 1 p.z.p. Przepisy p.z.p. dopuszczają również możliwość złożenia oferty przez wykonawców ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia. W takim wypadku wykonawcy wchodzący w skład konsorcjum składają jedną wspólną ofertę, stanowiącą ich solidarne zobowiązanie do wykonania umowy w przypadku jej podpisania z wykonawcą.
Jako wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia traktowani są wspólnicy spółki cywilnej. Spółka cywilna nie jest wykonawcą w rozumieniu art. 2 pkt 11 p.z.p., wykonawcą jest każdy z jej wspólników. Oznacza to, że samodzielne podmioty gospodarcze (wykonawcy), działając w formie spółki cywilnej, składają ofertę łączną (wspólną).
Zgodnie z obowiązującą wykładnią art. 82 ust. 1 i art. 89 ust. 1 pkt 1 p.z.p., złożenie większej liczby ofert przez jednego wykonawcę będzie skutkowało koniecznością odrzucenia wszystkich ofert na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1 p.z.p., gdyż złożenie każdej z nich będzie złamaniem przepisu art. 82 ust. 1 p.z.p
Złożenie większej liczby ofert niż jedna będzie miało miejsce także w sytuacji, gdy wykonawca złoży ofertę samodzielnie, a jednocześnie będzie uczestnikiem innej oferty wspólnej - np. w ramach spółki cywilnej.