Gmina przesłała staroście zgodnie z właściwością pismo osoby prywatnej, dotyczące wykonania przez sąsiada nielegalnej przegrody powodującej piętrzenie wody na jego gruncie, w kanale Bródnowskim - wskazując starostę jako organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego w przedmiotowej sprawie.

Jakie działania powinien podjąć starosta (który działa na wniosek) i czy sprawa nie powinna być prowadzona w trybieart. 29ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod., a więc przez prezydenta, burmistrza lub wójta?

Odpowiedź:

Rozumiem, że bez pozwolenia wodnoprawnego w kanale Bródnowskim została wykonana przegroda (budowla piętrząca), w wyniku czego spiętrzone wody zalały tereny przybrzeżne, w tym grunt osoby, która zgłosiła problem.

Sprawa dotyczyłaby zatem wykonania urządzenia wodnego, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 19 lit. a pr. wod., bez wymaganego prawem pozwolenia wodnoprawnego (art. 122 ust. 1 pkt 3 pr. wod.). W takiej sytuacji zastosowanie miałby art. 64a ust. 5 pr. wod.. W myśl tego przepisu, jeżeli właściciel urządzenia wodnego nie wystąpił z wnioskiem o jego legalizację, lub nie uzyskał decyzji o legalizacji urządzenia wodnego, organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego, w drodze decyzji, nakłada na właściciela tego urządzenia obowiązek likwidacji urządzenia, ustalając warunki i termin wykonania tego obowiązku.

W takiej sytuacji starosta powinien sprawdzić, czy istnienie tego urządzenia nie jest sprzeczne z zasadami gospodarowania wodami oraz przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jeżeli nie jest sprzeczne, to należałoby wystąpić do zakładu (osoby, która wykonała tą przegrodę) z zapytaniem, czy zamierza i w jakim terminie wystąpić z wnioskiem o legalizację urządzenia. Jeżeli legalizacja tego urządzenia nie jest możliwa, to starosta z urzędu powinien wszcząć postępowanie w sprawie wydania decyzji nakazującej likwidację tego urządzenia.

Uwagi:

Przepis art. 29 pr. wod. w przedstawionej sytuacji nie ma zastosowania.
O odszkodowanie za szkody spowodowane zalaniem terenu w wyniku wykonania urządzenia wodnego bez pozwolenia wodnoprawnego, strona poszkodowana może się ubiegać wyłącznie w trybie cywilnoprawnym.