Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Mam pytanie dotyczące stwierdzenia wygaśnięcia pozwolenia wodnoprawnego. W roku 2004 starosta wydał gminie pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych dla potrzeb wodociągu gminnego oraz na odprowadzanie oczyszczonych ścieków komunalnych z gminnej oczyszczalni ścieków do rzeki. Decyzja ta obowiązuje do dnia 30 marca 2014 r.


Obecnie gmina złożyła dwa odrębne wnioski o wydanie pozwolenia (swoją drogą nie wiem, czemu w roku 2004 wydano wspólną decyzję na dwa tak odrębne zakresy korzystania z wód - jeden na pobór wód podziemnych i drugi na wprowadzanie ścieków do rzeki). W obu wnioskach gmina wniosła także o stwierdzenie wygaśnięcia decyzji z roku 2004 (o której mowa wyżej) i tak: we wniosku dotyczącym poboru wód - wniosek dotyczy wygaszenia decyzji z roku 2004 w części dotyczącej poboru wód, natomiast we wniosku dotyczącym wprowadzania ścieków do rzeki - wniosek dotyczy wygaszenia decyzji z roku 2004 w części dotyczącej odprowadzania ścieków.


Postępując zgodnie z wnioskami, starosta stwierdzi wygaśnięcie decyzji z roku 2004, nie dość że w ratach, to jeszcze w dwóch odrębnych decyzjach, raz w części dot. poboru wód i raz w części dot. odprowadzania ścieków.

Czy taki sposób wygaszenia decyzji będzie prawidłowy?


Odpowiedź:

Przedstawiony sposób wygaszenia decyzji będzie prawidłowy, bowiem okres, na który było wydane pozwolenie, jeszcze nie upłynął.


W przedstawionym przypadku wygaśnięcie decyzji zostanie stwierdzone na podstawie art. 135 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod., czyli na wniosek zakładu.


Ponieważ nie upłynął jeszcze okres, na który było wydane pozwolenie wodnoprawne, zakład zrzeka się uprawnień ustalonych w tym pozwoleniu, oddzielnie na każdy z rodzajów korzystania z wód, bowiem również oddzielne składa wnioski o uzyskanie nowych pozwoleń. Częściowe wnioski na wygaszenie decyzji są zasadne, ponieważ czas wydania obu pozwoleń i uzyskania przez te decyzje prawomocności może być różny. Tylko częściowe wygaszenie dotychczasowego pozwolenia w tej samej decyzji, w której nadane zostaną nowe uprawnienia sprawi, że nastąpi to w tym samym dniu.

Na marginesie sprawy przypominam, że w 2004 r., tj. w czasie wydawania przedmiotowego pozwolenia wodnoprawnego, obowiązywał (nieistniejący obecnie) przepis art. 129 pr. wod., w myśl którego na szczególne korzystanie z wód przez zakład pobierający wodę a następnie wprowadzający ścieki do wód lub do ziemi wydaje się jedno pozwolenie wodnoprawne. Celem tego przepisu było eliminowanie możliwości budowy wodociągów bez jednoczesnej kanalizacji, jednakże w orzecznictwie stwarzał on wiele problemów i dlatego został uchylony.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.