Zakład posiada pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego ważne do dnia 31 marca 2011 r. Dnia 18 lutego, w związku ze zbliżającym się upływem okresu obowiązywania, zakład zwrócił się o wydanie nowego pozwolenia.

Czy w związku z powyższym, w pozwoleniu wodnoprawnym z dnia np. 15 marca 2011 r. można stwierdzić z dniem 1 kwietnia 2011 r. wygaśnięcie posiadanego pozwolenia wodnoprawnego, zgodnie z art. 135 Prawa wodnego i udzielić nowego pozwolenia z datą obowiązywania od 1 kwietnia 2011 r.?

Odpowiedź:

Wydaje się, że rozwiązanie opisane w pytaniu można uznać za dopuszczalne. W sprawie zasadniczą kwestią jest, że nie będzie zachodziła wadliwość nowego pozwolenia wodnoprawnego, określona w art. 156 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania administracyjnego (decyzja dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną), skutkująca stwierdzeniem nieważności decyzji. Powyższe wyklucza wskazanie daty obowiązywania nowego pozwolenia późniejszej od daty jej wygaszenia.

Warto ponadto zauważyć, że w przedstawionej sytuacji wydana decyzja rozstrzygałaby dwa zagadnienia regulowane odrębnymi przepisami prawa materialnego – Prawa wodnego , a mianowicie będzie wygaszać pozwolenie wodnoprawne (art. 135 Prawa wodnego ) i udzielać nowego pozwolenia (art. 122 ust. 1 pkt 1 Prawa wodnego ).

Zgodnie z art. 62 Kodeksu postępowania administracyjnego ten sam organ administracji publicznej, może wszcząć i prowadzić jedno postępowanie dotyczące więcej niż jednej strony w sprawach, w których prawa lub obowiązki stron wynikają z tego samego stanu faktycznego oraz z tej samej podstawy prawnej. Jednakże należy mieć na względzie, że z punktu widzenia wnioskodawcy, w szczególności w przypadkach konfliktów między stronami postępowania, optymalnym rozwiązaniem może być wydanie dwóch odrębnych decyzji, tj. jednej wygaszającej dotychczasowe pozwolenie wodnoprawne i drugiej udzielającej nowego pozwolenia. W takiej sytuacji kwestionowanie jednej decyzji nie będzie wpływać na drugą decyzję, rozstrzygającą niesporne zagadnienie.

Ewa Piętowska

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)