Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) przeprowadzili kontrolę organizacji bezpiecznej pracy przy robotach torowych w zakładzie linii kolejowych.

Kontrola dotyczyła wykonywania robót związanych z pojedynczą wymianą szyn. Ustalono, że prace torowe wykonywane były pod czynną kolejową siecią trakcyjną o napięciu 3 kV DC. Pracownicy zaś nie posiadali uprawnień kwalifikacyjnych E lub D wymaganych do eksploatacji urządzeń elektrycznych grupy 1 o napięciu powyżej 1 kV.

PIP zobowiązała spółkę do skierowania pracowników do innych prac do czasu uzyskania przez nich uprawnień kwalifikacyjnych do eksploatacji urządzeń energetycznych o napięciu powyżej 1 kV.

Spółka złożyła odwołanie od nakazu. Tłumaczyła, iż jej pracownicy wykonywali czynności polegające na wymianie pojedynczej szyny w torze zelektryfikowanym a nie jak twierdzi organ prace torowe polegające na wymianie torów przy czynnej trakcji kolejowej.

Okręgowy Inspektor Pracy utrzymał w mocy kwestionowane rozstrzygnięcie. W związku z tym spółka wniosła skargę do sądu administracyjnego.

WSA uznał skargę za niezasadną.

Niewątpliwie zdaniem sądu szyna jest integralną częścią urządzenia energetycznego. W związku z tym prace eksploatacyjne przy szynie mogą wykonywać tylko osoby uprawnione i upoważnione.
Sąd wyjaśnił iż wymiana szyny kolejowej stanowiącej element urządzenia energetycznego kolejowej sieci trakcyjnej zasilanej napięciem 3kV jest pracą eksploatacyjną, do której wykonania wymagane są kwalifikacje uprawniające.

O kwalifikacja tych mowa jest w § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz.U. z 2003 r., nr 89, poz. 828 ze zm.).

Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 31 sierpnia 2015 r., sygn. akt II SA/Bk 378/15, nieprawomocny