Komisarz wyborczy wygasił mandat jednego z radnych rady powiatu.

Przyczyną wygaszenia mandatu było skazanie radnego prawomocnym wyrokiem sądu karnego za przestępstwo polegające na nakłonieniu diagnosty, w stacji kontroli pojazdów, do poświadczenia nieprawdy w dowodzie rejestracyjnym.

Radny za pośrednictwem krajowego biura wyborczego wniósł skargę kierowaną do sądu administracyjnego. Jego zdaniem brak uzasadnienia postanowienia, uniemożliwiał mu ustosunkowanie się do skarżonej decyzji.

WSA uznał, iż skarga jest niezasadna.

Co prawda sąd przyznał rację radnemu twierdzącemu, że postanowienie nie zostało pisemnie uzasadnione. Komisarz wyborczy powinien umotywować wydane postanowienie.

Natomiast, to uchybienie formalne, nie miało, w ocenie sądu, wpływu na merytoryczny wynik rozstrzygnięcia sądowego. Przyczyna wygaszenia mandatu radnego była oczywista, a wynikała z treści prawomocnego wyroku karnego.
W zaskarżonym postanowieniu zostały powołane przepisy odnoszące się do skazania radnego. Nie ulegało również wątpliwości, że treść wyroku karnego była mu znana.

Zdaniem sądu twierdzenie, iż w skardze brak uzasadnienia postanowienia uniemożliwiło skarżącemu zajęcia stanowiska, stanowi chybioną linię obrony.

Uchybienie w postaci braku uzasadnienia postanowienia, przy oczywistości stanu faktycznego i złożonych przez organ dowodów, nie miało istotnego wpływu na wynik sprawy

Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 24 września 2015 r., sygn. akt II SA/Bk 520/15, nieprawomocny