Sprawa dotyczyła mężczyzny, który wystąpił z wnioskiem o udzielenie mu pomocy w formie zasiłku celowego na środki czystości i żywność.
Organ odmówił przyznania zasiłku.
W uzasadnieniu decyzji wyjaśnił, iż wnioskodawca nie wykorzystuje posiadanych możliwości wystąpienia z powództwem o alimenty od swoich pełnoletnich córek.
Zdaniem organu mężczyzna nie podejmuje działań w celu uregulowania swojej sytuacji mieszkaniowej poprzez wystąpienie z wnioskiem o przydział lokalu socjalnego, co wiązałoby się z możliwością otrzymania dodatku mieszkaniowego oraz ryczałtu energetycznego.
Mężczyzna poskarżył się do sądu administracyjnego.
WSA wyjaśnił, iż choć faktycznie skarżący znajduje się w trudnej sytuacji osobistej i materialnej nie można z góry niejako przyjmować, że wszelkie możliwe świadczenia udzielane przez organy pomocy społecznej są mu należne i to w żądanej wysokości.
Sąd uznał, iż brak podjęcia współdziałania w kwestii udzielenia pomocy w znalezieniu mniejszego lokalu mieszkalnego, nie sposób ocenić inaczej, niż tak, że nie wykorzystuje on własnych możliwości i uprawnień.
Sąd przypomniał, iż pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
W ocenie sądu zaprezentowane zachowanie skarżącego ma cechy świadomego braku dążenia do polepszenia swojej sytuacji finansowej.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 10 września 2015 r., sygn. akt IV SA/Gl 1192/14, nieprawomocny