Stowarzyszenie wniosło skargę do sądu administracyjnego na postanowienie wojewody odmawiające wstrzymania wykonania ostatecznej decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę.
WSA odrzucił skargę jako niedopuszczalną.
Sąd zwrócił uwagę, iż legitymacja skargowa przysługuje organizacji społecznej tylko wówczas, gdy brała ona udział w postępowaniu administracyjnym jako uczestnik na prawach strony.
Musi to zatem być organizacja społeczna, która zgłosiła żądanie wszczęcia postępowania administracyjnego lub dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu i żądanie to zostało przez organ administracyjny uznane za uzasadnione, skutkiem czego - z mocy postanowienia organu - uczestniczyła ona w postępowaniu administracyjnym na prawach strony.
Sąd podkreślił, iż należy odróżnić wniesienie skargi w cudzej sprawie przez organizację społeczną uczestniczącą w postępowaniu na prawach strony od popierania skargi przez taką organizację, ale wniesioną przez inny podmiot w celu ochrony swojego interesu prawnego.
W postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie występuje instytucja solidarnego wniesienia skargi, albowiem każdy ze skarżących, nawet jeśli skarga wnoszona jest w jednym piśmie, reprezentuje swój własny interes prawny, chroniony konkretnym przepisem prawa materialnego – wyjaśnił sąd.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
W rozpatrywanej sprawie stowarzyszenie nie brało udziału w postępowaniu administracyjnym, w którym wydane zostało zaskarżone postanowienie.
Postępowanie to nie wymagało również udziału społeczeństwa w świetle przepisów ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz oceny oddziaływania na środowisko.
Zatem w sprawie stowarzyszeniu nie przysługiwała legitymacja skargowa – uznał sąd.
Na podstawie:
Postanowienie WSA w Łodzi z 2 czerwca 2017 r., sygn. akt II SA/Łd 238/17, nieprawomocne