Starosta skierował kierowcę na kontrolne sprawdzenie jego kwalifikacji w formie egzaminu państwowego.
Mężczyzna odwołał się od decyzji. Uznał, iż rozstrzygnięcie zostało wydane jedynie w oparciu o informacje uzyskane od organów policji i pominięto istotny element postępowania administracyjnego - tj. wysłuchania stanowiska kierowcy.
Tłumaczył, iż w dniu kontroli był w drodze do lekarza, ponieważ podczas jazdy samochodem poczuł ucisk, a następnie ból w klatce piersiowej odpiął pasy bezpieczeństwa i sięgnął po telefon, aby skontaktować się ze swoim lekarzem.
W tym właśnie momencie został zatrzymany do kontroli.
Pomimo wskazania, iż z uwagi na stan zdrowia działał w stanie wyższej konieczności, co uzasadnia odstąpienie od karania za wykroczenia, funkcjonariusze nie uwzględnili tego faktu.
WSA przypomniał, iż organ na podstawie zebranego w postępowaniu materiału dowodowego powinien w sposób szczegółowy wskazać i wyjaśnić w uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia, że istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do kwalifikacji niezbędnych do prowadzenia pojazdów, wymagające sprawdzenia kwalifikacji w drodze egzaminu.
Skierowanie na powtórny egzamin jest instytucją nadzwyczajną i stosowaną wyjątkowo – zwrócił uwagę sąd.
Pojęcie "uzasadnione zastrzeżenia" - to wątpliwości powzięte z wiarygodnego źródła i nasuwające duże wątpliwości do kierowania pojazdami.
Dyskusja z funkcjonariuszami w zakresie możliwości nałożenia mandatu karnego, nie musi być wystarczającą przesłanką dla skierowania na egzamin sprawdzający kwalifikacje – uznał sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 9 listopada 2016 r., sygn. akt II SA/Gl 716/16, nieprawomocny