Sprawa dotyczyła mężczyzny, którego po stwierdzeniu, iż prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, skierowano na badania lekarskie i psychologiczne. Kierowca nie poddał się badaniom, w związku z tym starosta cofnął mu uprawnienia do prowadzenia pojazdami.
W związku z orzeczeniem wobec kierowcy zakazu prowadzenia pojazdów przez sąd w wyroku karnym – zwrócił on dokument prawa jazdy.
Jednocześnie toczyło się również postępowanie administracyjne z wniosku o przywrócenie uprawnień do kierowania pojazdami i zwrot dokumentu prawa jazdy, które zakończyło się decyzją odmowną z powodu niewykonania badań lekarskich i psychologicznych.
Matka kierowcy wniosła skargę na działalność starosty do sądu administracyjnego.
WSA wyjaśnił, iż sąd administracyjny nie jest właściwy do rozpoznawania skarg, których przedmiotem jest krytyka nienależytego wykonywania lub organizacji zadań przez organy i ich pracowników, skarg podnoszących zarzuty wadliwej działalności organu, wyrażających niezadowolenie z jego pracy, wytykających zaniechania i inne nieprawidłowości, a więc skarg tzw. obywatelskich.
Akt właściwego organu załatwiający skargę obywatelską tj. skargę wniesioną na podstawie przepisów Działu VIII ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 267 z późn. zm.) nie jest aktem z zakresu administracji publicznej, bowiem nie rozstrzyga w sposób władczy o prawach lub obowiązkach skarżącego mających podstawę w normie prawa materialnego.
Akt taki jest rodzajem aktu informującego a nie władczego – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Postanowienie WSA w Białymstoku z 30 listopada 2015 r., sygn. akt II SA/Bk 682/15, nieprawomocne