Rada miejska ustaliła wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości.
Prokurator zaskarżył uchwałę.
Zastrzeżenie organu wzbudził zapis w deklaracji nakazujący podanie danych w postaci telefonu, adresu e-mail oraz imion rodziców.
Zdaniem prokuratora nie ma potrzeby podawania danych dotyczących imienia ojca i matki osoby fizycznej składającej deklarację w sytuacji, gdy osoba taka podaje nr pesel, który pozwala w sposób jednoznaczny ustalić osobę składająca deklarację.
Także podanie numeru telefonu i adresu e-mailowego nie jest niezbędne do obliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami zwłaszcza, że uchwała w ogóle nie zawierała możliwości składania deklaracji pocztą internetową.
WSA przyznał rację prokuratorowi.
Sąd zwrócił uwagę, iż deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinna zawierać jedynie takie dane, które konieczne są do prawidłowego obliczenia wysokości opłaty.
Słusznie wskazał prokurator, że nie ma potrzeby zamieszczać danych dotyczących imion rodziców osoby fizycznej składającej deklarację, skoro podaje taka osoba numer PESEL.
Przekazanie organowi wykonawczemu gminy przez mieszkańca tej gminy imienia i nazwiska wraz z numerem PESEL pozwala w sposób jednoznaczny ustalić osobę składającą deklarację i to nawet wówczas, gdyby na terenie danej gminy zamieszkiwały osoby o identycznym imieniu i nazwisku.
Identycznie jest z obowiązkiem podania numeru telefonu i adresu e-mail, jak również dokładnych danych osób zamieszkujących daną nieruchomość (tu w zupełności wystarczy liczba osób, by prawidłowo wyliczyć stosowną opłatę).
Zdaniem sądu nie są to dane niezbędne do prawidłowego ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Krakowie z 21 października 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 1009/15, nieprawomocny