Jeden z uczestników wniósł o unieważnienie postępowania konkursowego na dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (SP ZOZ).
Sąd administracyjny wezwał mężczyznę do precyzyjnego wskazania przedmiotu skargi.
Chodziło o podanie, czy jest nim zarządzenie w sprawie powołania komisji konkursowej, zarządzenie w sprawie przyjęcia regulaminu przeprowadzenia konkursu czy też pismo o odmowie unieważnienia postępowania konkursowego.
Skarżący uczestnik nie sprecyzował jednak wniosku.
WSA zwrócił uwagę, iż postępowanie konkursowe zmierzające do wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej jest postępowaniem z zakresu administracji publicznej.
Ogłoszenie konkursu i zgłoszenie w nim udziału przez określoną osobę nie jest źródłem powstania zobowiązaniowego stosunku prawnego pomiędzy uczestnikiem konkursu a organem administracji publicznej lub komisją konkursową.
Powstałe w związku z prowadzeniem konkursu stosunki prawne między uczestnikami konkursu a komisją konkursową nie są oparte na równości podmiotów. Sytuacja prawna uczestników konkursu jest kształtowana w drodze jednostronnych władczych rozstrzygnięć podejmowanych przez organ administracji publicznej.
Sąd podkreślił, iż przedmiotem skargi do sądu administracyjnego nie może być przebieg całego postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej.
Mimo wezwania do usunięcia braku formalnego skargi, skarżący tego nie zrobił.
Zatem sąd odrzucił skargę.
Na podstawie:
Postanowienie WSA w Krakowie z 2 listopada 2015 r., sygn. akt III SA/Kr 1003/15, nieprawomocne