Burmistrz ustalił warunki dla inwestycji polegającej na demontażu linii napowietrznej i budowie elektroenergetycznej linii kablowej.
Spółka, której nieruchomość sąsiadowała bezpośrednio z inwestycją, złożyła w formie elektronicznej odwołanie od decyzji burmistrza.
Kolegium uznało, iż spółka nie jest stroną postępowania. Odpowiedź doręczono spółce drogą pocztową w formie pisemnej. Jednocześnie decyzję tę kolegium wysłało również za pomocą poczty elektronicznej.
Spółka złożyła skargę do WSA za pośrednictwem ePUAP oraz z ostrożności procesowej drogą pocztową. Dodatkowo złożyła oświadczenie, że korespondencję należy kierować do niej droga elektroniczną.
WSA podkreślił, iż co prawda spółka z własnej inicjatywy składała w toku postępowania administracyjnego pisma drogą elektroniczną, jednak nie oświadczyła wprost o wybraniu takiej formy doręczenia. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na doręczenie za pośrednictwem platformy ePUAP spółka złożyła dopiero po zakończeniu postępowania administracyjnego i na etapie wnoszenia skargi do sądu administracyjnego.
W sytuacji, gdy z postępowania spółki wynikało, iż nie wyklucza ona, a nawet dopuszcza, dokonywanie doręczeń drogą elektroniczną, lecz jednocześnie nie złożyła ona jednoznacznego oświadczenia woli w tym zakresie, to rolą organu jest jednoznaczne wyjaśnienie tej kwestii. W sprawie natomiast kolegium bez takiego wyjaśnienia wysłało spółce decyzję drogą elektroniczną.
Takie postępowanie organu stanowiło niewątpliwie uchybienie, gdyż doręczanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej nie może następować na podstawie domniemania, iż strona wyraziła wolę stosowania takich doręczeń – uznał WSA.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 29 stycznia 2014 r., sygn. akt IV SA/Po 882/13, nieprawomocny